Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Silvestra buďte opatrní. Pyrotechniku používejte pouze podle návodu

Blíží se konec roku a ten se tradičně slaví odpalováním zábavné pyrotechniky. Je také bohužel pravidlem, že se každý rok stane nějaký úraz při neobratné manipulaci. Proto jsme pro vás připravili reportáž, kde se dozvíte, jak postupovat, aby jste nový rok oslavili bez úrazu a škod na majetku.

Zábavná pyrotechnika koupená v kamenných prodejnách je bezpečná, ale musí být používána v souladu s návodem. Právě návod v českém jazyce je jedním z poznávacích znamení, že jde skutečně o originální výrobek. Podmínkou samozřejmě ale je, že ho obchodník správně skladoval v suchém prostředí. Navlhlá pyrotechnika může být velmi nevyzpytatelná a tedy nebezpečná.

Michal Křižák, manažer obchodu s pyrotechnikou Tarra: "Výrobky, které máme u nás v nabídce jsou samozřejmě certifikované, jsou na nich veškeré důležité informace např. o používání ve větru, nenaklánění se nad výrobek, aby nedošlo ke zranění, také platí zákaz odpalování pyrotechniky pod vlivem alkoholu a mělo by se postupovat ohleduplně vůči zvířatům."

Velmi významné je i správné umístění pyrotechniky před jejím použitím. Římské svíce se nesmějí držet při odpalování v ruce. Některé výrobky stačí postavit na zem, jiné musejí být v odpalovací trubce. Také není jedno, kde pyrotechniku odpalujete, abyste nepřidělali práci hasičům.  

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pyrotechniku zásadně neodpalujeme z balkónu, blízko nemocnic, domovů pro seniory, kostelů i automobilů. Také bychom měli dávat pozor na blízkost obytných domů, protože lidé mají často psí a kočičí miláčky, kterým velký hluk škodí." 

Pyrotechnika, která selhala, je stále nebezpečná. Nesnažte se ji hned znovu odpálit, ale zasypejte ji například do sněhu. V návodu by mělo být také uvedeno, jak se jí zbavit. Hlavně se řiďte zdravým rozumem a neriskujte.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy