Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji je podle odhadů asi 17 tisíc uprchlíků. Chybou je, že se neeviduje jejich profese

V Moravskoslezském kraji je podle odhadů asi 17 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, ze kterých už 13 a půl tisíce prošlo asistenčním centrem a jejich pobyt byl zlegalizován. Ostatní na to mají měsíc. Ubytovacích kapacit je dostatek a k dispozici je i několik tisíc zejména dělnických míst v továrnách.

Celkem 13 a půl tisíce uprchlíků už prošlo asistenčním centrem na Černé louce v Ostravě. Jejich příliv stále slábne. V posledních dnech jich přichází kolem 150 za 24 hodin. Za poslední týden se jich zaregistrovalo asi 1300. 3300 požádalo o ubytování. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Máme více než 1600 volných lůžek. V podstatě jsme dneska naštěstí v situaci, že jsme schopni dohledávat a vytvářet nové ubytovací kapacity rychleji, než je dáváme k dispozici v rámci uprchlické vlny."

Přibližně 150 dětí chodí do školek, 400 dětí se učí v základních školách a asi 60 jich navštěvuje střední školy. Dospělým jsou nabízena pracovní místa, ale převážně jde o dělnické profese.  Kraj začal při registracích zjišťovat profese uprchlíků.

Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: "Z velké části jsou to vysokoškoláci, lidé z IT, finanční manažeři, lidé, kteří pracovali v bankách. O to je to komplikovanější. My těm lidem v prvním kroku budeme chtít nabídnout něco v té profesi, to asi nebude snadné. Pak jim budeme chtít nabídnout něco, co je ve spojitosti s bydlením, aby se usídlili, začali dělat něco nekvalifikovaného, postupně si zvykli a začali pracovat v oboru."

Kromě několika tisíc dělnicích míst v továrnách je k dispozici asi 350 míst v krajských organizacích. Problém je, že stát zatím nijak nezjišťuje, kdo bude chtít zůstat v Česku a kdo plánuje návrat na Ukrajinu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy