Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté se zaměřili na řidiče kamionů. Natáčeli je přes tmavá skla minibusu

Dopravní policisté si ve středu posvítili na řidiče kamionů, kteří bývají častými viníky vážných dopravních nehod. Důvodem je, že se plně nevěnují řízení, ale například telefonují, píší SMS zprávy a nebo dokonce sledují televizi.

Za první 4 měsíce letošního roku se v MS kraji stalo téměř 3150 dopravních nehod. Příčinou u více než poloviny, přesněji u 1750 z nich, byl stanoven nesprávný způsob jízdy. Pod ten spadá i nevěnování se řízení, tedy většinou telefonování psaní SMS zpráv ale často i ladění rádia. Nárůst tohoto přestupku je téměř o 300 případů a přibylo i držení hovorového zařízení. 


Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje:
"Od začátku roku do konce dubna evidujeme přes 6 tisíc přestupků v souvislosti s držením hovorového zařízení, což je o 15 procent více, než za stejné období loňského roku." 

Tyto přestupky končí často dopravními nehodami a v případě, že jde o kamion, může být nehoda velmi tragická. Dopravní policisté mají proto speciální minibus, kterým brázdí dálnice a kamioňáky kontrolují. 

Vladimír Kovařčík, dopravní policista: "Policisté kontrolují, zda jsou řidiči připoutaní bezpečnostními pásy, zda se plně věnují řízení tzn. jestli drží v ruce telefon nebo jiné zařízení, které rozptyluje jeho pozornost." 

Podařilo se tak přistihnout řidiče kamionu, který za jízdy četl SMS zprávu a policisté jej při tom natočili. Zaplatil pokutu tisíc korun.

řidič kamionu: "Jsem si toho vědom, mrzí mě to, dneska dělám zadarmo."

Při rychlosti 80 km v hodině je běžná reakční doba, než řidič začne brzdit, jedna sekunda, což znamená 22 ujetých metrů, pokud se ale zrovna podívá do mobilu, může to trvat třikrát až 5 krát déle. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy