Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě je k vidění model koncertní haly. Postaven byl kvůli akustickým měřením

Jak jistě víte, Ostrava plánuje výstavbu koncertní haly, jaká nemá v naší zemi obdoby. Pro její dokonalost, je potřeba především dokonalý zvuk a tak bylo nutné postavit model a všechno pořádně proměřit. Postarala se o to špičková japonská společnost a model se kterým pracovala je nyní k vidění v Ostravě v Galerii Plato.

Světoznámý architekt Steven Holl navrhl pro Ostravu a Janáčkovu filharmonii koncertní halu, kterou nám bude závidět celý svět. Naprosto zásadní ale je dokonalý zvuk a to nejen kvůli obecenstvu, ale slyšet se samozřejmě musí i hudebníci. Sál má kapacitu 1300 míst a je uspořádán do tzv. vinohradu., takže část hlediště bude i za pódiem. 

Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava: "Akustika koncertního sálu je pro stočlenný orchestr, který hraje výhradně akusticky, zcela zásadní. Je to stejné, jako když máte skvělý přehrávač a k tomu dokonalý reproduktor. Jedno bez druhého nefunguje." 

Bylo proto nutné vytvořit model v měřítku 1:10, který si pak vzala do parádu renomovaná společnost Nagata Acoustics, aby provedla akustická měření. Cílem bylo najít vady a ověřit, že tvar sálu a použité materiály zajistí bohatý a čistý zvuk. Model je tak dokonalý, že nechybí ani diváci v polstrovaných sedadlech. 

Yasahisu Toyota, Nagata Acoustics: "Na konci tohoto procesu si můžeme být jisti, že sál bude skvělým místem pro zkoušení a koncertování orchestru a cenným kulturním cílem pro obyvatele Ostravy."

Model stál 2 miliony korun, ale pro projekt je nezbytný. Nyní si ho mohou prohlédnout i obyvatelé Ostravy, kde byl po dokončení měření v Mnichově Hradišti dopraven. K vidění je v Galerii Plato tedy bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru města. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy