Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt dobrovolných zachránců je úspěšný. Pomohli zachránit mnoho životů

Jistě už jste slyšeli o projektu dobrovolných zachránců, kteří jsou vysílání k případům společně se záchrannou službou. Povoláváni jsou dobrovolníci, kteří se nacházejí poblíž události a je tedy předpoklad, že budou u pacienta první. Počet zachráněných ukazuje, že se projekt osvědčil.

Projekt First responderů neboli školených zachránců byl zahájen už v roce 2018. Pak jej ale zastavila pandemie a tak se naplno znovu rozjíždí v letošním roce. Čísla ukazují, že je velmi úspěšný. Je založen na aktivaci vyškolených zachránců pomocí mobilní aplikace a jejich současné vyslání s posádkami profesionálních záchranářů.

Petr Jaššo, vedoucí Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MS kraje: "Systém first responderů nepoužíváme u každého bezvědomí, resuscitace či těžkého traumatu, ale je to v těch případech, kdy volající na tísňovou linku nespolupracuje a nebo není schopen plnit pokyny operátora." 

Tomáš Grzywač prošel školením mezi prvními. Projekt se mu od začátku líbil, protože pracuje u záchranné služby. Letos už ve svém volnu vyrazil na pomoc dvakrát a poprvé byl na místě už za 30 sekund. 

Tomáš Grzywač, first responder: "Došel jsem na místo, zjistil jsem, že na ulici leží muž. Provedl jsem ověření, jestli se jedná o zástavu oběhu a zahájil jsem stlačování hrudníku, nepřímou srdeční masáž." 

Záchranná služba do poloviny roku požádala o pomoc first respondery v 1072 případech a 73 pacientům skutečně první pomoc až do příjezdu záchranné služby poskytovali. 

Roman Gřegoř, ředitel ZZS MS kraje: „Díky pravidelným školením našich first responderů víme, že tato pomoc je poskytována odborně a kvalitně. Rychlou a účinnou první pomoc však může poskytnout opravdu každý. Díky dispečerům tísňové linky 155 je možno instruovat k první pomoc v rámci tzv. telefonicky asistované neodkladné resuscitace i úplné laiky."

V současné době je first responderů téměř 700, ale záchranná služba by uvítala další i proto, že mnoho ze stávajících není příliš aktivních. 

Nahlásit chybu


K tématu
Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail