Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj se snaží zajistit energetickou bezpečnost. Pomohou soláry na střechách a asi i naše uhlí

Moravskoslezský kraj se snaží řešit problémy se zdražováním energií a to hned několika způsoby, protože mix zdrojů je nejlepší. Chystá se masivní výroba elektřiny ze slunce a kraj chce také prosadit prodloužení těžby uhlí v našem regionu.

Moravskoslezský kraj hledá možnosti, kde ušetřit za energie a jednou z možností je výroba elektřiny ze slunce. Úřad má v majetku stovky budov, na jejichž střechách byly mohly být nainstalovány fotovoltaické elektrárny. pilotně se připravuje projekt na dvou školách ve Frýdku-Místku a Bruntále.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Pokud budeme instalovat fotovoltaiku, tak ušetříme nějaké procento sami, ale předpokládáme, že ten hlavní přínos bude, že tu elektřinu prodáme nebo vyměníme s někým, kdo tu elektřinu potřebuje v době, kdy třeba škola elektřinu vyrábí, ale nespotřebovává." 

Důležitá je také energetická bezpečnost a proto kraj vyvolal jednání o dalším využití uhlí, protože například Třebovická elektrárna, která Ostravu z velké části vytápí a vyrábí i elektřinu, uhlí spaluje. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Jsem rád, že vláda vyslyšela naše přání svolat Radu pro energetickou a surovinovou politiku, takže máme setkání s panem ministrem. Budou tam hejtmani za Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj a budeme se bavit jak dál s uhlím, protože jedna věc je ekonomická výhodnost  a druhá věc je energetická bezpečnost."

Jednání hejtmanů s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou se uskuteční 27. září. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy