Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Ostravsku fungovala nelegální preparátorská dílna. Tři muži vycpávali i kriticky ohrožené živočichy

Na Ostravsku se celníci zabývají nepříliš obvyklým případem. Vypátrali totiž nelegální preparátorskou dílnu, kde tři muži vycpávali i kriticky ohrožené živočichy. Vyšetřování už si převzali kriminalisté.

Na záběrech, které celníci pořídili při jedné z domovních prohlídek na Ostravsku, je vidět hlavní preparátorská dílna. V barelech v okolí kůlny se namáčejí kožešiny nejrůznějších zvířat i samotná vyvržená zvířata. Spousta dalších kožešin už je vysušená a připravená k použití, všude jsou hromady paroží, forem na napínání kůží a dalšího preparátorského materiálu. 

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Z celkového zajištěného množství bylo 131 exemplářů chráněno podle zákona o ochraně přírody a jsou zařazeny na seznam zvláště chráněných druhů. Některé uhynulé exempláře jsou zařazeny na seznamu CITES a patří tak mezi nejvíce ohrožené druhy, se kterými je mezinárodní obchod zakázán či omezen a kontrolován." 

Mezi hotovými preparovanými zvířaty tak byl například medvěd hnědý, rys ostrovid, jestřáb či sova, ale celníci našli i krajtu nebo leguána. Případ si převzali krajští vyšetřovatelé. Celkem bylo nalezeno 247 uhynulých exemplářů a 105 druhů živočichů v různém stádiu zpracování.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MS kraje: "Policejní komisařka oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství PČR Ostrava zahájila trestní stíhání dvou mužů ve věku 57 a 68 let a to z přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z přečinu neoprávněného podnikání." 

Hlavní podezřelý byl v roce 2019 za stejnou trestnou činnost odsouzen k tříleté podmínce, takže mu přibylo i maření úředního rozhodnutí. Mužům hrozí 3 roky vězení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy