Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj bude hospodařit s téměř 15 miliardami. Prioritou jsou příspěvkové organizace a doprava

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit s téměř 15 miliardami korun. Rozpočet je vyšší o téměř 30 procent než letos. Navýšení je vyvoláno hlavně vyššími příjmy z dotací Evropském unie a ze sdílených daní. Výdaje budou o 3 miliardy vyšší než příjmy.

14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let . 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí, které očekávají recesi ekonomiky v České republice. Jeho základní prioritou je i přes výrazný růst cen energií garantovat zajištění chodu příspěvkových organizací kraje a zabezpečit zákonné povinnosti kraje, například dopravní obslužnost."

Rozpočet je silně investiční. Hned 5 miliard chce kraj investovat do nejrůznějších projektů spolufinancovaných ať už Evropskou unií, či z vlastních zdrojů. Realizovat se budou také energeticky úsporná opatření. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,918 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. A samozřejmě, budeme realizovat i energeticky úsporná opatření na budovách v majetku kraje.“

V sociální oblasti bude kraj pokračovat v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni." 

Reálně bude kraj hospodařit s 39 miliardami. Při sestavování rozpočtu ještě ale nebylo rozhodnuto o státních dotacích z jednotlivých ministerstev a tak v rozpočtu nejsou.  

Nahlásit chybu


K tématu

Zastupitelstvo schválilo výkup pozemků pro armádní centrum v Mošnově. Sloužit v něm má asi 300 vojáků

8. září 2023 10:37 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Po prázdninách se sešlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje a mezi body jednání bylo také armádní logistické centrum, které se chystá na letišti v Mošnově. Schváleny byly další výkupy pozemků.

MS kraj podpořil sociální podnikání. Dotace putovaly i opavským organizacím

19. července 2023 15:14 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezský kraj také letos podpořil sociální podnikání. Například Charita Opava získala dotace na stavební úpravy chráněného pracoviště. Úspěšná byla i nezisková organizace ANIMA VIVA, která se mimo jiné zabývá i provozem kavárny, kde pracují lidé se zdravotním postižením.

Den na lyžích s MS krajem přilákal do Jeseníků stovky návštěvníků, dětí i dospělých

22. ledna 2024 16:16 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V Malé Morávce v areálu Kopřivná se konal Den na lyžích, již tradiční každoroční akce, kterou pro veřejnost pořádá MS kraj. Za slunečného počasí zavítaly do areálu stovky návštěvníků a užily si celodenní zimní zábavu jak pro děti, tak pro dospělé.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

20. května 2024 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

20. května 2024 9:02 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Kraj bude hospodařit s téměř 15 miliardami. Prioritou jsou příspěvkové organizace a doprava
Vydáno 15. prosince 2022 11:04, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit s téměř 15 miliardami korun. Rozpočet je vyšší o téměř 30 procent než letos. Navýšení je vyvoláno hlavně vyššími příjmy z dotací Evropském unie a ze sdílených daní. Výdaje budou o 3 miliardy vyšší než příjmy.

14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let . 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí, které očekávají recesi ekonomiky v České republice. Jeho základní prioritou je i přes výrazný růst cen energií garantovat zajištění chodu příspěvkových organizací kraje a zabezpečit zákonné povinnosti kraje, například dopravní obslužnost."

Rozpočet je silně investiční. Hned 5 miliard chce kraj investovat do nejrůznějších projektů spolufinancovaných ať už Evropskou unií, či z vlastních zdrojů. Realizovat se budou také energeticky úsporná opatření. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,918 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. A samozřejmě, budeme realizovat i energeticky úsporná opatření na budovách v majetku kraje.“

V sociální oblasti bude kraj pokračovat v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni." 

Reálně bude kraj hospodařit s 39 miliardami. Při sestavování rozpočtu ještě ale nebylo rozhodnuto o státních dotacích z jednotlivých ministerstev a tak v rozpočtu nejsou.  

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034835/kraj-bude-hospodarit-s-temer-15-miliardami-prioritou-jsou-prispevkove-organizace-a-doprava