Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj bude hospodařit s téměř 15 miliardami. Prioritou jsou příspěvkové organizace a doprava

Moravskoslezský kraj bude v příštím roce hospodařit s téměř 15 miliardami korun. Rozpočet je vyšší o téměř 30 procent než letos. Navýšení je vyvoláno hlavně vyššími příjmy z dotací Evropském unie a ze sdílených daní. Výdaje budou o 3 miliardy vyšší než příjmy.

14 miliard a 900 milionů korun - takový rozpočet schválilo zastupitelstvo MS kraje pro rok 2023. Příjmy budou o asi 3 miliardy nižší než výdaje a rozdíl bude pokryt z úvěrů a také z úspor z minulých let . 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Rozpočet je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí, které očekávají recesi ekonomiky v České republice. Jeho základní prioritou je i přes výrazný růst cen energií garantovat zajištění chodu příspěvkových organizací kraje a zabezpečit zákonné povinnosti kraje, například dopravní obslužnost."

Rozpočet je silně investiční. Hned 5 miliard chce kraj investovat do nejrůznějších projektů spolufinancovaných ať už Evropskou unií, či z vlastních zdrojů. Realizovat se budou také energeticky úsporná opatření. 

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Kapitálové výdaje by měly přesáhnout 4,918 miliardy korun. Část tvoří výdaje na projekty spolufinancované z Evropské unie, ale díky investičnímu úvěru můžeme pokračovat i s investicemi z vlastních zdrojů. A samozřejmě, budeme realizovat i energeticky úsporná opatření na budovách v majetku kraje.“

V sociální oblasti bude kraj pokračovat v rekonstrukci budovy v Domově Duha v Novém Jičíně a ve výstavbě domova pro seniory v Kopřivnici.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Do sociální oblasti jdou úplně stejné peníze jako vloni a předloni." 

Reálně bude kraj hospodařit s 39 miliardami. Při sestavování rozpočtu ještě ale nebylo rozhodnuto o státních dotacích z jednotlivých ministerstev a tak v rozpočtu nejsou.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy