Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

USAR tým z našeho kraje vyrazil na pomoc Turecku. Místo jejich nasazení je město Adiyaman

V pondělí v podvečer vyrazil z mošnovského letiště speciální tým záchranářů z MS kraje, který bude pomáhat v Turecku, které postihlo zemětřesení. Jedná se o část USAR týmu, který doplní hasiči z Prahy. Jde o specialisty, kteří jsou vycvičeni na záchranu osob ze sutin zřícených domů.

Po zhruba 15 letech přípravy vyrazil vůbec poprvé z České republiky celý speciální tým záchranářů, převážně hasičů, na pomoc do Turecka. Menší segmenty USAR týmu už pomáhaly například po výbuchu v Bejrútu, ale celý těžký tým pomáhá poprvé. Jde o 69 lidí cvičených na záchranu osob ze sutin. 

Jiří Němčík, velitel USAR týmu: "Ten tým se skládá z jakési manažerské části a 2/3 jsou opravdu záchranáři, kteří mají speciální výcvik, jak pro vyhledávání osob ve zřícených budovách, tak pro jejich stabilizaci a vyprošťování zavalených osob." 

Důležitou součástí odřadu jsou kynologové a jejich speciálně vycvičení psi, kteří umějí v sutinách najít živé osoby. 

kynolog USAR týmu: "Tohle je německý knírač, fenka, je to služební pes hasičského záchranného sboru a je atestovaný na hledání osob v sutinách. Obdobně je na tom všech 7 psů, kteří jednou s ní. Jsou stejně připravení."

USAR tým je v místě určení schopen fungovat zcela nezávisle. Veze si materiál na záchranu, ale i vlastní stany, jídlo a všechno, co potřebuje na asi 10 dní. Na letiště se přišli rozloučit ředitel hasičů i hejtman kraje. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bude to mise, kde bude hodně nebezpečí, tak já bych všem chtěl popřát šťastný návrat." 

Po přistání v Turecku, byl tým přesunut vojenskými letouny Casa do asi dvousettisícového města Adiyaman, kde bude působit. Další informace z místa vám zprostředkujeme co nejdříve. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy