O návrhu vládní strategie informoval server Reuters. Nový klimatický plán zahrnuje také vyšší cíle pro solární a větrné elektrárny, jakož i skladování energie a další iniciativy.
Energetika je ve Španělsku před celostátními volbami, velmi diskutovaným tématem. Přičemž hlavní favorit, opoziční Lidová strana, prosazuje zrušení plánovaného postupného ukončení provozu španělských jaderných elektráren.
Celkově by obnovitelné zdroje měly do roku 2030 vyrábět 81 % elektřiny v zemi, uvádí se v návrhu klimatické strategie. Ta stanovuje dále konkrétně cíl 11 gigawattů pro elektrolyzéry, které by se používaly k výrobě zeleného vodíku, oproti předchozím 4 gigawattům.
Cíl pro výrobu bioplynu byl zdvojnásoben na 20 TWh/rok. Nový plán rovněž zvyšuje cíle pro kapacitu výroby větrné energie z 50 gigawattů na 62 gigawattů, kapacitu výroby fotovoltaické solární energie na přibližně 76 gigawattů a kapacitu skladování energie na 22 gigawattů. Kombinace opatření má pomoci zemi snížit emise skleníkových plynů o 32 % oproti úrovni z roku 1990.
Plán má zmobilizovat investice ve výši zhruba 294 miliard eur, uvádí se v textu plánu. Očekává se, že 85 % z této částky bude pocházet ze soukromého sektoru a zbytek z veřejných prostředků, včetně prostředků Evropské unie. Španělsko se dle ministryně energetiky Teresy Riberové stalo "nesmírně atraktivní a důvěryhodnou zemí pro investice v oblasti obnovitelných zdrojů".
Plán potvrzuje postupný odchod od jaderné energie a také urychluje odchod Španělska od uhlí, který je nyní stanoven na rok 2025. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2030.