“Tady pěkně vidíte, jak se to rozpadá,” popsal stav kříže Jiří Finger, sochař a restaurátor.
Tento kamenný kříž dnes v Novém Jičíně míjí lidé pokud procházejí kolem Bašty bývalého hradebního opevnění u centra města. Sochařské dílo zhotovené z Karpadského flyše nahlodává zub času a povětrnostní podmínky.
”Míst je to zachovalé a místy se docela dramaticky rozpadá do hloubky a to je vlastně to, co řešíme. Musíme ten materiál stabilizovata dát dohromady,” uvedl dále Jiří Finger.
Kříž už prošel první fází očisty od mechů, lišejníků a dalších nánosů. Nyní je potřeba obnažený kámen zpevnit. Cílem ovšem není jeho dokonalá rekonstrukce.
“Pokusíme se to dostat do kondice a budou se doplňovat jenom takové nejhorší defekty, chybějící hrana nebo volutu a podobně,” upřesnil restaurátor.
Stáří kříže je datováno pravděpodobně do roku 1672. Byl určitým symbolem rozloučení pro lidi, kteří město opouštěli a vydávali se na pouť do světa.
“Tento kříž stál původně na místě, kterému se tehdy říkalo U tří křížů, je to ta křižovatka u dnešního Čedoku, a v roce 1949 byl přemístěn do tohoto prostoru,” připomněl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
Renovace kamenného díla potrvá ještě dva měsíce. Práce přijdou na zhruba 135 tisíc korun a budou hrazeny z dotace ministerstva kultury z Programu regenerace a obnova městských památkových rezervací.