Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chystají se další volby, tentokrát prezidentské

Ani ne tři měsíce uplynuly od doby, kdy lidé rozhodli o novém složení poslanecké sněmovny, a už se opět připravují další volby. V pátek začneme vybírat hlavu státu. Nachystány jsou obálky s hlasovacími lístky pro první kolo. V Novém Jičíně s nimi opět pomáhali studenti.

Nad přípravou obálek s hlasovacími lístky pro prezidentské volby stráví 30 studentů střední Mendelovy školy v Novém Jičíně dva dny. S touto prací už mají zkušenosti z podzimních voleb do parlamentu.

“Jedna roztřídí hlasovací lístky, další je dá do obálek, potom se tam nalepí jméno, dá se to do pytlů a odváží se pryč,” popsala práci Martina Rečková, studentka Mendelovy střední školy, Nový Jičín. “Protože tam nejsou ty bílé papíre o místě a data konání voleb, tím pádem se to dává hůře do těch obálek, ale jinak je to stejné,” dodala spolužačka Markéta Kaššová, studentka Mendelovy střední školy, Nový Jičín.

“Lidé dostávají do schránek hlasovací lístky pro první kolo, pro druhé kolo nikdo hlasovací lístky dostávat nebude, k dispozici budou ve volebních místnostech,” upozornila Zdenka Pechová, vedoucí Odboru správních činností MěÚ Nový Jičín.

Příprava každých voleb probíhá podle podobného scénáře, nicméně u volby hlavy státu se se u 2. kola musí znovu nachystat všechny volební místnosti.

“Protože mezi prvním a druhým kolem je časová prodleva 14 dní a také dnes ještě nevíme, zda to druhé kolo bude nebo nebude, ale to podstatné je časová prodleva. My si nemůžeme dovolit 14 dní blokovat místnosti, které slouží jiným účelům, třeba třídy ve školách a podobně,” uvedla Zdenka Pechová.

Pokud se volič nachází mimo trvalé bydliště musí si s předstihem vyřídit voličský průkaz. Pro každé kolo samostatný. V Novém Jičíně o něj požádalo asi 130 lidí. V pátek už skončil termín pro písemné podán žádosti pro 1. kolo, ještě do středy do 16 hodin ale mohou zájemci požádat osobně.

“V případě, že bude volič potřebovat voličský průkaz pro druhé kolo, tak má šanci požádat si zase potom písemně s ověřeným podpisem do pátku 19. ledna, osobně potom do středy 24. ledna,” zdůraznila vedoucí odboru správních činností.

“Určitě k volbám půjdu,” reagoval muž oslovený na ulici. “Zatím jsem byla pokaždé, takže půjdu i teď,” přidala se starší žena. “Pro mně volby důležité nejsou,” pousmál se opodál stojící mladík.

První kolo prezidentských voleb proběhne 12. a 13. ledna, druhé kolo připadá na 26. a 27. den tohoto měsíce. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy