Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti už mají prezidentské volby za sebou

Studenti středních škol si vyzkoušeli volby prezidenta nanečisto. Tento projekt vznikl v rámci vzdělávacího programu organizace Člověk v tísni. Hlasování se mohli zúčastnit mladí lidé starší 15ti let.

Cílem Studentských voleb není výběr skutečného prezidenta, ale podpořit zodpovědné občanství budoucích prvovoličů.

Tento zvuk ohlašuje začátek a konec konání Studentských prezidentských voleb na novojičínském Gymnáziu. Mladí lidé starší 15 let tu hlasují o přestávkách.

“Volby sleduji, určitě bych byl rád, kdybych už mohl volit, ale bohužel 18 mi ještě není,” podotkl jeden ze studentů. “Určitě je to dobrá věc vyzkoušet si volby nanečisto,” přidala se další žákyně školy. “Vzhledem k tomu, že sleduji politickou situaci v České republice, je to pro mne zajímavá zkušenost,” přidal se další studentský volič.

“O volby má zájem dost studentů, což si myslím, že je velmi dobře. Také o přestávkách slýchávám diskuze, koho budou volit a proč, takže to je to, co jsme chtěli podnítit,” sdělil Adam Demo, předseda volební komise, Gymnázium Nový Jičín.

“V případě těchto voleb jde určitě o aktivitu studentského parlamentu. My jsme rádi, že máme studentský parlament, který je v posledním roce velice aktivní, organizuje celou řadu akcí pro naše žáky a tím i my máme možnost vidět, co jsou schopni udělat a jak se mezi sebou dokáží domluvit. Přece nemusí vše organizovat učitel,” dodal Patrik Kočí, zástupce ředitele Gymnázium Nový Jičín.

Příprava voleb na školách nebyla nijak náročná, jako volební urna posloužila krabice a ani zásteny nemusely splňovat předepsané parametry.. Nejnáročnější bylo podle Adama Demo, který je současně na gymnáziu i předsedou studentského parlamentu, motivovat studenty, aby přišli.

“Osobně nevidím problém v té organizaci, ale vidím problém ve studentech a více méně v mladých lidech v České republice, že každý by se měl o to zajímat. Je to přece jen naše budoucnost,” míní Adam Demo.

Velký zájem o volby projevili také studenti oboru veřejná správa Mendelovy střední školy.

“Naše škola se zapojuje do studentských voleb již řadu let, konaly se zde volby studentské, volby do poslanecké sněmovny a teď ty prezidentské,” informoval Martin Jermář, učitel Mendelovy střední školy.

“Studenti sledují různé debaty, probíráme to i ve třídě, takže si myslím, že je to opravdu velmi pozitivní,” uvedla Hana Šotolová, předsedkyně volební komise, Mendelova střední škola Nový Jičín.

“Je vidět, že studenti vnímají velmi odpovědně tuto demokratickou volbu a občanskou participaci,” dodal Martin Jermář.

U studentů na obou školách zvítězil v prvním i ve druhém kole Jiří Drahoš. Kompletní výsledky jsou zveřejněny na stránkách organizátora projektu Jeden svět na školách.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy