Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín spouští participativní rozpočet

Lidé v Novém Jičíně mohou začít navrhovat, na co využít peníze z tzv. participativního rozpočtu. Na zpracování vlastních projektů mají měsíc a půl. Vítěze vybere veřejnost v anketě.

Na tzv. participativní rozpočet vyčlenila novojičínská radnice 200 tisíc korun. Obyvatelé mohou podávat návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě vylepšit nebo nově zrealizovat. Výzva na podání projektů už odstartovala a je na webu města.

“Chceme dát občanům možnost se podílet na vizích na rozvoji města nového Jičína a uvidíme, jak se osvědčí tento projekt. Věřím, že se to u nás ujme a že v příštím roce bychom mohli dát třeba i vyšší sumu. zatím tam máme těch 200 tisíc,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

Projekty musí být realizovány na pozemcích a budovách v majetku města. Termín pro podání je do konce března.

“Například tady vidíme u centra města takový pahorek, který je momentálně prázdný. Někoho třeba napadne, že by tady nebyla špatná lavička a třeba šachový stolek. Tuto viz popíše a přidá fotografii místa, jak vypadá v současné době, a popis toho, jak by to mělo vypadat v budoucnu,” naznačuje příklad projektu Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.

Autor projektu musí být starší 15ti let, musí dodat popis návrhu, odhad rozpočtu a 50 podpisů lidí, kteří jej podporují. Nejzajímavější vize vybere Komise Zdravého města Nový Jičín a následně budou o vítězích rozhodovat lidé v anketě.

“Ty projekty by měly být realizovány do konce roku 2018, a ta realizace samotná už potom jde na stranu města,” doplnil místostarosta.

“Na jeden projekt je tam ohraničena částka maximálně 100 tisíc korun, aby se dostalo i na další projekty,” dodal starosta města.

Vybrány tak budou pravděpodobně dva, maximálně tři vítězné návrhy, které se dohromady vejdou do cílové částky 200 tisíc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy