Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez domova nemusí být v mrazech venku

Charitní dům reaguje na silné mrazy a rozšířil provozní dobu noclehárny a denního nízkoprahového centra. Pokud nebude stačit kapacita, budou tu moci lidé bez domova přespávat i na židličkách.

Silné mrazy mají na Českou republiku naplno zaútočit od neděle. Od tohoto dne až do odvolání bude Charitní dům Matky Terezy v Novém Jičíně otevřen pro bezdomovce téměř bez přestávky.

“Máme nastavena pravidla tak, že pokud nám klesne teplota pod mínus pět stupňů, tak upravujeme režim nízkoprahového denního centra, tak noclehárny. Otevřeno bude celý den s výjimkou od šestnácté do osmnácté hodiny, kterou jsme si vyhradili na úklid a dezinfekci,” potvrdil Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín.

Při běžném režimu musejí uživatelé noclehárny prostory opustit v 8 hodin ráno. K dispozici je tu 18 postelí pro muže a jeden pokoj se třemi lůžky pro ženy.

“Pokud bude zájem větší než naše kapacita, potom dáváme klienty tzv. na židličku, ale je to pořád lepší než být venku v těch mínus patnácti v noci,” doplnil ředitel charity.

K dispozici budou mít klienti teplý čaj a polévku.

Místa, kde se v Novém Jičíně vyskytují lidé bez domova, budou také více monitorovat strážníci městské policie.

“Mají za úkol, pokud takového člověka najdou a bylo by tam riziko umrznutí, tak ho buď převézt nebo mu doporučit možnost se ohřát v azylovém domě charity,” sdělil Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín.

Městská policie i charita zároveň žádají i veřejnost, aby byla vnímavější a pokud ví o člověku, který žije na ulici, předala jim informace.

“Klienti, kteří tady k nám chodí, nejsou úplně všichni ti, kteří tady ve městě jsou. Jsou tady osoby, které nehcou přijít, ale teď už to není sranda. Venku přituhuje a pod mostem nebo v kanále se bude hodně špatně spát. Prosil bych občany, kteří vědí o takovém člověku, aby zavolali buď městskou policii nebo nám, a my se pokusíme toho člověka přemluvit, aby šel k nám,” apeluje na veřejnost Marcel Brož.

“Také bych chtěl požádat občany, pokud uvidí někoho takového na lavičce nebo jinde venku, a%T nám neváhají zavolat a my se o toho člověka postaráme,” přidal se Jiří Klein.

Podle zkušeností charity a terénních sociálních pracovníků se v Novém Jičíně a okolí pohybuje stabilně asi 50 lidé bez domova. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail