Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Psí útulek bude v Bludovicích ještě letos

Nový Jičín bude mít vlastní psí útulek. Hotov by měl být ještě letos. Dosud městská policie vozí odchycené psy do zařízení v Kopřivnici a město za jejich umístění platí nájemné.

Radnice plánuje postavit psí útulek v místní části Bludovice více než čtyři roky. Realizaci dlouho blokovali majitelé sousedního pozemku. Město pak přistoupilo na vybudování protihlukové zdi a přepracovalo projekt. Nyní už získalo veškerá povolení a hledá dodavatele stavby.

“Bude probíhat veřejná soutěž veřejné zakázky, což bude trvat asi dva měsíce. Takže je reálné, aby se na konci května, nejpozději na začátku června začalo budovat,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

V útulku bude 22 zastřešených kotců, tři přijímací kotce a další místa pro zvířata v karanténě. Případná volná kapacita by mohla být využita jako psí hotel. Náklady na stavbu jsou dle aktualizovaného projektu odhadovány na více než 10 milionů korun.

“Osobně si myslím, že ta vysoutěžená suma bude výrazně nižší. Tipnu si, protože ten první projekt byl na šest a půl milionu, že o podobné sumě se budeme bavit,” dodal novojičínský starosta.

Odchyt psů zajišťují v Novém Jičíně strážníci městské policie. Ty, o které se nepřihlásí majitelé, odvážejí do útulku v Kopřivnici a za tuto službu platí město 270 tisíc korun ročně..

“V průběhu loňského roku bylo odchyceno nebo převzato na služebně městské policie 75 psů a z toho 17 bylo převezeno do útulku,” informovala Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Většinou se strážníkům daří majitele zatoulaných psů dohledat, a to zejména díky facebooku. Někteří tak na služebně stráví jen desítky minut, jiní dva tři dny.

“Za služebnou městské policie máme kotec, kde můžeme současně umístit dva pejsky, ale je to opravdu jen na přechodnou dobu,” dodala tisková mluvčí strážníků

Než bude psí útulek v Bludovicích postaven a uveden do chodu, musí město rozhodnout, kdo bude jeho správcem.

“Řešíme, kdo bude provozovatelem, vypadá to, ale není to ještě úplně oficiální, že by to mohla být městská policie, která by přijala dva lidi na poloviční úvazek,” naznačil Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Provozní náklady útulku by se měly pohybovat kolem 500 tisíc korun ročně.

Městská policie ovšem odchytává také zvířata, která do nového zařízení odvážet nebude.

“Bývají to i různé další zvířata, jako jsou sovy, papoušci, zranění holubi a třeba plazi. Tyto ostatní zvířata umisťujeme vždy po domluvě ve zverimexu nebo v záchranné stanici v Bartošovicích,”

Naopak třeba kočky strážníci neodchytávají. Podle slov tiskové mluvčí je kočka volně žijící zvíře, které se o sebe dovede postarat. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy