Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město řeší financování sociálních služeb

Radnice řeší nový komunitní plán v oblasti sociálních služeb. Z tohoto důvodu iniciovala setkání se zástupci obcí, které má ve správním obvodu obce s rozšířenou působností. Společně se mají dohodnout zejména na financování těchto služeb.

Výdaje města do sociální oblasti se pohybují kolem 10 milionu korun ročně. Radnice proto v rámci přípravy nového komunitního plánu na léta 2019 až 2024 iniciovala diskuzi se zástupci okolních 15 obcí na téma sociální služby, jejich fungování a financování.

“Velké finanční břemeno nese i město Nový Jičín pro toto celé správní území, kde tyto služby fungují, a proto s chceme o toto finanční břemeno s ostatními starosty podělit,” uvedla Daniela Susíková, odbor sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín.

Toto setkání bylo aktivitou v rámci realizovaného projektu, na který město Nový Jičín získalo peníze z evropského sociálního fondu, a který má být zaměřen právě na přípravu nového komunitního plánu.

“Stávající komunitní plán je o tom, že řeší potřeby území města, nový komunitní plán by měl řešit potřeby správního celku a nejen potřeby, ale i financování,” vysvětlila Daniela Susíková.

Zástupci obcí tu získali základní přehled o tom, kolik jejich občanů čerpalo sociální služby zaštiťované Novým Jičínem.

“Dneska jsem se dozvěděli, že v loňském roce využilo 69 občanů poskytování sociálních služeb poskytovaných v oblasti Nového Jičína,” informoval Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast a místostarosta Mořkova.

”Sociálních služeb Nového Jičína využilo 19 našich občanů. V obci určitě takové služby zřizovat nebudeme, protože je to nákladné finančně i personálně a chceme právě jít do spolupráce s Nový Jičínem,” vyjádřila se Marie Janečková (KDU-ČSL), starostka Rybí.

Naproti tomu například ve Starém Jičíně otevřeli nedávno vlastní dům s pečovatelskou službou s kapacitou 15 osob.

“Převážně senioři, ale také tělesně postižení i mladiství, kteří mají nějaký zdravotní problém. Takže i pro tuto skupinu je tahle služba využívána,” sdělil Miroslav Klimpar (KDU-ČSL, BEZ PP), místostarosta Starého Jičína.

“Ne všude to takto funguje v našem kraji, aby trojková obec pozvala své jedničky pod sebou,a by se účastnily takových to akcí. Díky tomu se právě na Novojičínsku plánování těchto služeb dobře daří,” podotkl Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast.

Podle náměstka hejtmana pro letošní rok financování sociálních služeb v rámci celého regionu dobře zajištěno. Moravskoslezský kraj získal ze státní pokladny 1,8 miliardy korun, zhruba 100 milionů dofinancuje ze svého rozpočtu. 

Nahlásit chybu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail