Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Romové slavili uměním a otevřeným srdcem

V měsíci dubnu slaví Romové svůj mezinárodní den. Připomněli si ho také ti, kteří žijí v Novém Jičíně. V evangelické modlitebně seznámili veřejnost se svou kulturou a historií.

Šansonová píseň Jsme Romové, jsme vypráví o kočovných cikánech. U příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů ji Veronika Kačo zazpívala v evangelické modlitebně. Přímo v Novém Jičíně letos Romové upozornili veřejnými akcemi na svůj svátek už po páté.

“Program byl takový, že včera v Martin café byla přednáška na téma Otevři srdce a stavěj dům, a dnes program pokračuje hodně kulturním způsobem,” uvedla VERONIKA KAČO, organizátorka MDR v Novém Jičíně.

V evangelické modlitebně, kde byla většina aktivit soustředěna, zazněla česko-romská bohoslužba. Následovala přednáška o romské historii, vyhlášení literární soutěže Matka a přestavení cikánských mandal.

“Jako evangelická církev jsme rádi, že se letos můžeme spolupodílet na organizaci Mezinárodního dne Romů. Je to pěkná příležitost nechat se obohatit,” sdělil Pavel Prejda, farář Českobratrské církve evangelické Nový Jičín.

Součástí programu byl výtvarný ateliér pro děti, ukázky romských tanců a zájemci mohli také v jednom ze vstupů absolvovat rychlokurz romštiny.

Výjimečným okamžikem pak bylo vystoupení Marcely Berith, které se věnuje tanečních technikám z celého světa. Dopředu si obvykle nechystá žádnou choreografii. Její tanec je čistě intuitivní.

“Když tvořím, když tancuji na jevišti před publikem, tak se vždy napojuji na interpreta hudby, a také s publikem. Tancuji to, co z nich cítím, to co vyzařují,” svěřila se Marcela Berith, tanečnice.

“Jsme lidé různí. A ta naše lidská různost může být na jedné straně ohrožením, protože když ten člověk je jiný, tak já se ho mohu bát, mohu se opevňovat v té své pozici. A nebo naopak té jinakosti toho člověka se mohu otevřít. Když se otevřeme, můžeme být mile překvapeni a můžeme být také obohaceni,” míní evangelický kazatel.

“Většina Romů v České republice i tady v Novém Jičíně jsou pro společnost velkým přínosem, ale záleží na tom, jak nám česká společnost otevře ty dveře, jakým způsobem nás do svého života přijme,” uzavřela organizátorka akce.

Na propagaci své kultury pořádá Veronika Kačo v Novém Jičíně kurzy romského tance. Probíhají každou středu v prostorách Mendelovy střední školy.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy