Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příjezd Masaryka připomněl stovkové výročí

Nový Jičín si připomněl letošní 100. výročí vzniku Československa. Celodenní akci na náměstí dominoval divadelní výjev s příjezdem prezidenta osvoboditele Tomáše Garrique Masaryka.

Náměstí, které nese Masarykovo jméno, se stylizovalo do období před 100 lety. Desítky aktérů z různých klubů vojenské historie a spolků zprostředkovaly divákům návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

“Z historických kostýmů tady máme dobové kostýmy z dané doby, z vojenských kostýmů tady máme československé legionáře a československé četnictvo,” vyjmenoval Libor Chyba, Klub vojenské historie FENIX, spoluorganizátor akce.

“Sté výročí vzniku Československa je nejvýznamnější a největší výročí, větší ani nemůže být. Vzniklo Československo, samostatný stát,” uvedl Jaroslav Dvořák (ČSSD), starosta Nového Jičína.

“Tuto roli jsem si připravoval velice dlouho. Je pravda, že se piloval dlouho i audio projev, a samozřejmě svou roli sehrála i ta vizualizace,” sdělil Viktor Dudák, představitel T. G. Masaryka, Divadlo bez portfeje.

Oblíbenou písničku prezidenta osvoboditele zazpívaly na náměstí děti History klubu.

“Vzhledem k tomu, že náš klub se primárně zabývá obdobím baroka, případně 19. století, a protože máme dvacet dětí, tak sehnat dobové kostýmky pro tolik dětí byl nadlidský výkon, tak snad se nám to podařilo,” řekla Hana Šmídová, vedoucí History klubu.

Uprvorepublikových oslav nemohly chybět ani zásadní spolky, jako jsou Skauti a Sokoli, kteří si pro veřejnost připravili workshopy a vystoupení.

“Oficiální spolek Junák český skaut vznikl už v roce 1914, takže před vznikem Československé republiky, a skauti byli u vzniku republiky. Osud skautů v podstatě kopíruje období totality a svobody českých zemí,” podotkl Václav Dobrozemský, Junák - český skaut, středisko Pagoda.

“Vlastně od devadesátého roku prožíváme nejdelší období, kdy skaut mohl fungovat. My letos jedeme na 29 tábor, což nikdo před náma nikdy neměl šanci být tak dlouho ve skautu,” doplnil Lubomír Lukeš, Junák - český skaut, středisko DVOJKA.

“V roce 1907 přišli ve Valašském Meziříčí s myšlenkou, aby Tomáš Garrique Masaryk kandidoval do Říšského sněmu za valašská města a tam patřil i Nový Jičín. A protože ten jeho volební obvod se překrýval se sokolskou župou Valašskou, tak sokolové se volební agitací zasloužili o to, že Masaryk byl zvolen a tím vstoupil do politiky,” vysvětlila Jana Rosáková, Tělocvičná jednota Sokol Valašské Meziříčí.

“Letos je právě i 16 Všesokolský slet v Praze a to byla ukázka ze skladby, kterou tam budeme cvičit. Z Nového Jičína tam pojedeme se dvěma skladbami,” doplnila Eva Pustějovská, Tělocvičná jednota Sokol Nový Jičín.

Vznik Československa si Nový Jičín postupně připomene i dalšími akcemi, toto téma bude stěžejním námětem zářijové městské slavnosti. 

Nahlásit chybu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail