Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci uklidili koryto Jičínky

Dobrovolníci v Novém Jičíně uklidili koryto řeky Jičínky. Na jarní očistu vyrazili v rámci kampaně Ukliďme svět - Ukliďme Česko.

Přes deštivé počasí dorazilo na sraz dobrovolnického úklidu více než 70 účastníků a další se pohybovali v místní části Žilina. Cílem letošní  jarní očisty v rámci akce Ukliďme svět - Ukliďme Česko se se stal tok řeky Jičínky.

“Tak jako každý rok jsme dali možnost lidem, aby navrhli místa vhodná k uklízení. Sešlo se nám jich asi šest, obešli jsem si je a toto nám přišlo jako nejvhodnější míst. Jednak je to poměrně dlouhý úsek, kde je pořád co sbírat, a zároveň tam je takový příjemný bonus v tom, že na konci úseku nás čeká příjemné pohoštění od pana Perútky, který vaří guláš pro všechny účastníky,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

”Zapojil se poprvé i osadní výbor, zapojili se místní občané, kteří chodili a ptali se, které úseky by bylo třeba uklidit. Dokonce se zapojila vedoucí chráněného bydlení Radka Čapková se svými klienty. Takže účast je perfektní, jsme rádi, že se našlo tolik dobrovolníků,” přidal se Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.

“Bydlíme tady, fungujeme tady, s Žiliňák vycházíme velice dobře, tak jsme se do akce zapojili. A ta akce má opravdu smysl, protože toho nepořádku je všude hrozně moc,” reagovala Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA v Žilině.

Další skupinou dobrovolníků byli také skauti z obou dvou místních středisek a členové krajského dětského parlamentu, kteří v Novém Jičíně právě zasedali.

“S dětmi jsme se rozhodli, že je to skvělý nápad to podpořit. Posbírali jsme spoustu věcí, bylo toho možná více, než jsme čekali. myslím, že je to skvělá zkušenost, děcka si začala více vážit životního prostředí,” sdělila Kristýna Vodáková, předsedkyně Zastupitelstva dětí a mládeže Nový Jičín.

“Jako skauti máme zájem o to, aby naše prostředí bylo co nejčistší. Takže zapojit se do této akce pro nás bylo samozřejmostí. Věřím, že jsme pomohli, aby Nový Jičín byl čistší,” podotkl

Petr Hurych, Junák - český skaut, středisko DVOJKA, Nový Jičín.  

Dohromady všichni účastníci úklidové akce nakonec nasbíráno asi 1 500 kilogramů odpadků.   

“Mě každý rok fascinuje, jak jsou lidé ochotni jít dobrovolně udělat něco pro město, bez nároku na odměnu, ještě z toho mají radost a ještě za to děkují. Takže já naopak děkuji jim, protože je to super. Když si to pro sebe uklidíme, tak si myslím, že si toho budeme i více vážit,” konstatoval Ondřej Syrovátka.

“Těm, co to znečišťují bych vzkázal, ať příští rok zkusí přijít uklízet s náma, a potom si to už určitě rozmyslí,” uzavřel Jaroslav Perútka.

Jednou sobotou ale úklidové aktivity v Novém Jičíně neskončily. Například Spolek Na Svinec vyčistil turistickou trasu vedoucí na stejnojmenný kopec a členové adventistické církve vysbírali nepořádek kolem potoka Rakovec.

Nahlásit chybu


K tématu