Školáci skládali zkoušky na dopravním hřišti

Od deseti let mohou děti samy jezdit v silničním provozu na kole. Aby situace v dopravě zvládly, učí je strážníci městské policie značky a předpisy. Úspěšní absolventi pak získávají oficiální průkaz cyklisty.

Po podzimní teorii a nácviku jízdy na kole teď  “na ostro” k dopravním testům zasedlo čtrnáct dětí ze Základní školy Galaxie. Před sebou měly dvacet otázek, dovolit si mohly čtyři chyby.

“Dopravní výchova je určena pro děti čtvrtých ročníků, kdy je jim deset let a od deseti let mohou jezdit sami v silničním provozu. Proto tady děti skládají průkaz cyklisty,” uvedla Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín.

Zkouška se skládá ze tří částí -  kromě testu je to jízda zručnosti na kole a  jízda podle dopravních značek.

“Je to tak půl na půl. Někdo je zručný na kole, někdo je na tom lépe v testech. Je tady vidět, že některé děti hodně jezdí s rodiči, ale zase třeba mají problémy s tou teorií,” konstatoval Rostislav Čubok, strážník MP Nový Jičín.   

“Ty testy jsou těžké, moc mi to nešlo,” povzdechl si jeden ze školáků. “Na kole jezdím, ale spíše na terénním,” pousmál se další spolužák. “V létě děláme hodně výlety na kole,” svěřila se desetiletá dívka. “Ty testy byly dost těžké, ale ta jízda bude ještě těžší,” uvažoval na hlas další malý cyklistka.

Na dopravním hřišti mají školáci povoleny dvě chyby v každé jízdě. Většinou to děti zvládnou. Komu se napoprvé nepovedl vědomostní test na znalost dopravních značek a křižovatek, má ještě jednu šanci si jej opravit ve škole. Pak teprve může získat průkaz cyklisty vystavený městskou policií.

“Samozřejmě pokud se jim opravná zkouška ani napodruhé nepovede, tak paní učitelka průkazy zlikviduje,” pokrčil rameny Rostislav Čubok.

Výuka dopravní výchovy probíhá v Novém Jičíně v učebně a na upraveném hřišti v sousedství Základní školy Dlouhá.

“V loňském roce nám přibyly informační cedule a teď tu máme nový altánek, který vybudovala Základní škola Jubilejní. V létě se bude obnovovat vodorovné dopravní značení,” dodala tisková mluvčí strážníků.  

Asfaltové prostranství už před léty zpestřili také studenti oboru reprodukční grafik střední školy Educa a namalovali na něj tématické obrázky.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 22.09. 14:23
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

MB DOMUS SE
Nový Jičín
od 16 000 Kč do 18 500 Kč

Detail

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

HOSCH CNC s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků