Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ekologický program připomněl Den Země

Na Masarykově náměstí se konal velký ekologický den. Město se jím připojilo k oslavě mezinárodního svátku Země.

Hned při vstupu na náměstí ukazovali pracovníci Severomoravských vodovodů a kanalizací, jak a čím se čistí potrubí. Další praktickou podívanou bylo fungování mechanismu popelářského vozu a pak už náměstí plnily další zajímavosti související s životním prostředím, a tedy s oslavou Dne Země.

“Máme tady aktivity nejen pro děti a mládež, ale také pro širokou veřejnost, aby věděli, jak se třídí odpad, jak vypadá Slunce, protože tady máme dalekohled, máme tady ekologické hry,máme tady rostliny. Zkrátka aby všichni věděli, jak se chovat k přírodě,” popsal dění na náměstí  Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín.  

“V letošním roce jsme se zaměřili na elektrozařízení. Děti se seznámí s tím, co je to elektrozařízení a také jsme se ptali, kde ta elektrozařízení mohou vyhodit. ve městě na to máme speciální červené kontejnery a děti byly moc šikovné, protože to věděly,” uvedla Marta Kiššová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín.

Do programu se také zapojily společnosti, které se zaměřují na třídění odpadu, střední zemědělská škola a některé základní školy.  “V našem stánku máme vystavené květiny, které pěstujeme u nás ve škole ve skleníku, můžete tu vidět třeba oleandr, kávové boby a velké  citróny, které tam také pěstujeme,” ukázal Daniel Studený, ZŠ Jubilejní. “My jsme v rámci Dne země nachystali různé soutěže, aby se děti seznámily s tříděním odpadu, a mohou tady vidět, jak se ten ekoodpad dá využívat. A připravili jsme ukázku využití velkých plastových lahví, ze kterých jsme udělali květináče a do nich jsme zasadili různé sukulenty,”  okomentovala Iveta Žemličková, učitelka ZŠ Komenského 68.

Další škola, Komenského 66, nabídla dětem trochu zdravého pohybu. Hvězdárna Valašské Meziříčí zase pohled do vesmírné dálky.

“Máme tady dva dalekohledy. Jeden je určený na pozorování krajiny, a okolí. A pak tady máme druhý dalekohled, který  je určený pro pozorování Slunce. Tam je speciální filtr, který umožňuje se bez rizika kouknout na sluníčko.” sdělil Jiří Srba. Hvězdárna Valašské Meziříčí.

Na náměstí ale nechyběli ani zástupci živočišné říše. Kromě zmíněných holubů to byli především obyvatelé eko farmy Bludička v Bludovicích u Nového Jičína.

Těm nejmenším návštěvníkům akce zpestřili program kejklíři z  Divadlo Na větvi s ekologicky zaměřenou pohádkou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy