Charitní klub rukodělných prací pomáhá 20 let

Dvacet let se v prostorách fary schází ženy v rámci Charitního klubu rukodělných prací. Výroba užitkových a ozdobných předmětů je pro ně terapií a současně tak i pomáhají potřebným lidem.

Každou středu dopoledne se na novojičínské faře sejde asi 10 žen, pletou ponožky, vyrábějí látkové hračky a další předměty, které jiným pomáhají. Poslední setkání ale bylo sváteční - Charitní klub rukodělných prací slavil dvacet let existence.

“Je to taková terapie prací. Ženy se při té práci odreagují, od běžných problémů,které mají, a zároveň tím mohou i někomu pomoci,” podotkl Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína, ředitel Charity NJ.  

Klub rukodělných prací byl založen v  době, kdy v Novém Jičíně působila ještě Charita Kopřivnice. Právě na ni se tehdy zakladatelka Anna Golichová se svým projektem obrátila.

“Mně se ta myšlenka zalíbila, protože v těch devadesátých letech chtěl každý podnikat, každý chtěl rychle zbohatnout a teď přicházel někdo, kdo chtěl zadarmo dělat něco pro ostatní,” uvedl Miloslav Leško, ředitel Charity Kopřivnice.

S terapií rukodělných prací se Anna Golichová setkala poprvé v rámci své nemoci a začala přemýšlet nad tím, jak tuto vizi uvést do života i v Novém Jičíně.

“Vracelo mě to do života a pomáhalo mi to celou dobu, co jsem vychovávala pět dětí. Potom po listopadu 1989 jsem chtěla, aby nějaká chráněná dílna nebo něco podobného vzniklo i tady,” vysvětlila Anna Golichová, Charitní klub rukodělných prací.

“Do klubu chodím asi deset let, přináší mi to radost, uspokojení, děláme tu výrobky pro radost a potěšení druhých,” reagovala Helena Martínková, Charitní klub rukodělných prací  

“Jejich výrobky končí i v Africe, protože ručně pletou obvazy pro malomocné a také třeba  dělají i ponožky, které skončily u nás v azylovém domě pro bezdomovce,” doplnil Marcel Brož.  

“Jakákoliv pomoc těm potřebným, v tomto případě ta rukodělná, je velice důležitá. A nejen samotná pomoc, ale i to, že se tady lidé sdružují, to je ta důležitá přidaná hodnota,” uzavřel    Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Ručně pletené obvazy z příze končí nejčastěji v Africe a Indii. Celý sortiment výrobků z kubu rukodělných prací prezentují ženy jednou za rok i veřejně, na Masarykově náměstí v rámci Dne sociálních služeb.   
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 18.09. 8:57
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

AVIDUZ, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Lajnveber s.r.o.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

4Lide s.r.o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč do 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků