Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Charitní klub rukodělných prací pomáhá 20 let

Dvacet let se v prostorách fary schází ženy v rámci Charitního klubu rukodělných prací. Výroba užitkových a ozdobných předmětů je pro ně terapií a současně tak i pomáhají potřebným lidem.

Každou středu dopoledne se na novojičínské faře sejde asi 10 žen, pletou ponožky, vyrábějí látkové hračky a další předměty, které jiným pomáhají. Poslední setkání ale bylo sváteční - Charitní klub rukodělných prací slavil dvacet let existence.

“Je to taková terapie prací. Ženy se při té práci odreagují, od běžných problémů,které mají, a zároveň tím mohou i někomu pomoci,” podotkl Marcel Brož (KDU-ČSL), místostarosta Nového Jičína, ředitel Charity NJ.  

Klub rukodělných prací byl založen v  době, kdy v Novém Jičíně působila ještě Charita Kopřivnice. Právě na ni se tehdy zakladatelka Anna Golichová se svým projektem obrátila.

“Mně se ta myšlenka zalíbila, protože v těch devadesátých letech chtěl každý podnikat, každý chtěl rychle zbohatnout a teď přicházel někdo, kdo chtěl zadarmo dělat něco pro ostatní,” uvedl Miloslav Leško, ředitel Charity Kopřivnice.

S terapií rukodělných prací se Anna Golichová setkala poprvé v rámci své nemoci a začala přemýšlet nad tím, jak tuto vizi uvést do života i v Novém Jičíně.

“Vracelo mě to do života a pomáhalo mi to celou dobu, co jsem vychovávala pět dětí. Potom po listopadu 1989 jsem chtěla, aby nějaká chráněná dílna nebo něco podobného vzniklo i tady,” vysvětlila Anna Golichová, Charitní klub rukodělných prací.

“Do klubu chodím asi deset let, přináší mi to radost, uspokojení, děláme tu výrobky pro radost a potěšení druhých,” reagovala Helena Martínková, Charitní klub rukodělných prací  

“Jejich výrobky končí i v Africe, protože ručně pletou obvazy pro malomocné a také třeba  dělají i ponožky, které skončily u nás v azylovém domě pro bezdomovce,” doplnil Marcel Brož.  

“Jakákoliv pomoc těm potřebným, v tomto případě ta rukodělná, je velice důležitá. A nejen samotná pomoc, ale i to, že se tady lidé sdružují, to je ta důležitá přidaná hodnota,” uzavřel    Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Ručně pletené obvazy z příze končí nejčastěji v Africe a Indii. Celý sortiment výrobků z kubu rukodělných prací prezentují ženy jednou za rok i veřejně, na Masarykově náměstí v rámci Dne sociálních služeb.   

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy