Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konference zdůraznila propojení vzdělání a praxe

Na půdě střední školy Educa se konal další ročník konference Rozvoj Novojičínska. Diskuze odborné veřejnosti se tentokrát nesla v duchu podpory výraznějšího propojení vzdělání a praxe.

Konference Rozvoj Novojičínska si tentokrát kladla různé otázky v oblasti propojení vzdělávání a praxe a byla už sedmým pokračováním odborné diskuze, která se koná na popud střední školy Educa.

“Letošní téma je nám samozřejmě blízké, protože jsem střední škola, a my vychováváme absolventy k tomu, aby byli uplatnitelní v praxi,” uvedla Lidmila Kramolišová, jednatelka SOŠ Educa, Nový Jičín.   

Reakce na požadavky trhu práce prezentoval na konferenci například proděkan Univerzity Tomáše Bati, který popsal aktualizace a inovace studijních programů.

“Se střední školou Educa máme dlouhodobou spolupráci, protože škola poskytuje technicky orientované studenty, kteří se mohou uplatnit v našich studijních programech, například v průmyslovém inženýrství, design managementu a podobně,” sdělil Lubor Homolka, proděkan Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

“Je potřeba vyzdvihovat, co umíme, co děláme lépe, než někdo jiný, a na tom pracovat a to rozvíjet. A to si myslím platí pro všechny segmenty,  pro podnikání a pro vzdělání komplexně,” podotkla Renáta Valerie Nešporek, Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek  

“Z mého pohledu to má obrovský význam, když se sejdou lidé, kterým opravdu není jedno, co se na Novojičínsku děje, a problematiku propojení školství a praxe nenechají jenom plynout,” reagoval Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

Hosty konference byli dále zástupci podnikatelského sektoru i velkých zaměstnavatelů na Novojičínsku. S tématem uplatnění absolventů v různých profesích pak vystoupil ředitel zdejšího úřadu práce.  

“Absolventi jsou velmi žádáni, v podstatě už během studia se dokážou uchytit u zaměstnavatelů a tudíž se k nám do evidence ani moc nedostávají. My máme aktuálně něco kolem 120 absolventů v evidenci, což je skoro nejmenší číslo vůbec v novodobé historii úřadu práce,” zdůraznil Zdislav Zima, ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně.

Díky tomu, že okrese je, co se týče zaměstnavatelů, výrazně zaměřen na automobilový průmysl, chybí mezi absolventy stále technicky vzdělaní lidé.  Velkou výzvou pak bude podle ředitele úřadu práce také tzv. 4. průmyslová revoluce, tedy ještě větší digitalizace a automatizace výroby a její dopad na trh práce.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy