Z dotace na památky Nový Jičín částečně opraví radnici

Město Nový Jičín získalo dotaci z ministerstva kultury na regeneraci svého historického centra. Prostředky využije na restaurování kamenných prvků a schodiště budovy radnice.

Na péči o své historické památky se město snaží žádat o dotaci ministerstvo kultury téměř každý rok. A také letos bylo úspěšné. 

“Z programu Regenerace a obnova městské památkové rezervace městských památkových zón jsme získali finanční prostředky ve výši 845 tisíc korun,” potvrdila Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín. 

Dotaci město využije na obnovu kamenných prvků vně i uvnitř historické budovy radnice. Práce už probíhají,  v přízemí u paty objektu i ve výšce zhruba 30 metrů. 

“Je to věž radnice, kde jsou pískovcové portály. Dále probíhají vnitřní opravy, schodiště, další portály a  při vchodu do radnice pískovcové parapety a rohy,” uvedl Lumír Balaryn, vedoucí Oddělení hospodářské správy, MěÚ Nový Jičín. 

Značně znečištěné kamenné části budovy zákrok odborné firmy prosvětlí, částečně opraví, ale tak, aby jim zůstala patina odpovídajícího stáří.  V tuto chvíli je hotova první etapa prací. 

“Pískovcové prvky jsou nyní očištěny, budou se dále retušovat a budou natřeny hydrofobním nátěrem, který slouží k tomu, aby se dovnitř nedostávala vlhkost a dále se neopotřebovávaly,” dodal Lumír Balaryn.   

Speciální technologií se vyčistí také podlahy a například i kamenný obraz ve vestibulu se znakem města. Obnova pískovcových prvků vyjde celkem na 1 150 tisíc korun. Práce budou pokračovat do konce září,
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků