Za války pomáhala lidem a byla v odboji, hrdinka z Nového Jičína slaví 90 let

Účastníků odboje z 2. světové války ubývá. Jedním z posledních na Novojičínsku je žena - Dana Milatová. Do odboje se zapojila ve 14 letech, později na protest proti režimu odevzdala legitimaci KSČ. V těchto dnech oslavila 90. narozeniny.

Dana Milatová oslavila devadesátiny 25. srpna. Narodila se na Zlínsku, léta ale bydlí v Novém Jičíně. V tomto okrese je jedním z šesti posledních žijících účastníků odboje z 2. světové války. K jubileu ji poblahopřál i starosta města.

“Ta dáma svou energií a tím, co dokázala za druhé světové války pro naši vlast udělat, to je ta první důležitá rovina. Ta druhá je, že bychom tyto události měli neustále oprašovat, protože z mého pohledu to jsou ti opravdoví hrdinové,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Její otec byl člen Obrany národa a za války na lesním hřbitově ve Zlíně ukryl zbraně. V roce 1943 byl uvězněn. Dana Milatová se tak ve čtrnácti letech zapojila do odboje. Pomáhala spolu s bratrem pašovat motáky zatčeného otce a dalších vězňů. 

“Chtěli nitě, cigarety a hlavně zprávy, protože tím se někteří zachránili nebo se jim zmírnil trest, když se domluvili, jak budou vypovídat,” zavzpomínala Dana Milatová, odbojářka 2. světové války. 

Později podle instrukcí otce předávala členům odboje zbraně, které od počátku válku schovával do krabic zalitých včelím voskem a úkryty označil římskými číslicemi. 

“Když otec podal zprávu, tak jsme museli vyhledat, ve kterém to je úkrytu,a musela jsem to někam donést. Třeba Petru Bučkovi jsem předala pistoli,” vyprávěla dále Dana Milatová.

Dodnes má psané zprávy svého otce doma schované, je jich 71. Na konci války byli uvězněni i její matka a bratr, všichni ale naštěstí přežili. Její teta a strýc zemřeli v koncentračním táboře Mauthausen. Své vzpomínky sepsala do knihy. Přála by si, aby se nic takového už nikdy neopakovalo, ale bojí se, že jsou lidé nepoučitelní. 

“To je hrozné, to je hrozné. Jakmile na to člověk začne vzpomínat…..není to dobré,” kroutí hlavou Dana Milatová.  

Dana Milatová přijala po válce členství v KSČ, v roce 1950, když její rodině zabavili majetek, na protest legitimaci odevzdala a stala se nepohodlnou osobou.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 17.09. 6:56
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

UNISTAD spol. s r. o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč

Detail

Zdeněk Šopík, s.r.o.
Nový Jičín
od 23 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Pars Komponenty s.r.o.
Nový Jičín
od 26 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků