Dana Milatová oslavila devadesátiny 25. srpna. Narodila se na Zlínsku, léta ale bydlí v Novém Jičíně. V tomto okrese je jedním z šesti posledních žijících účastníků odboje z 2. světové války. K jubileu ji poblahopřál i starosta města.
“Ta dáma svou energií a tím, co dokázala za druhé světové války pro naši vlast udělat, to je ta první důležitá rovina. Ta druhá je, že bychom tyto události měli neustále oprašovat, protože z mého pohledu to jsou ti opravdoví hrdinové,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.
Její otec byl člen Obrany národa a za války na lesním hřbitově ve Zlíně ukryl zbraně. V roce 1943 byl uvězněn. Dana Milatová se tak ve čtrnácti letech zapojila do odboje. Pomáhala spolu s bratrem pašovat motáky zatčeného otce a dalších vězňů.
“Chtěli nitě, cigarety a hlavně zprávy, protože tím se někteří zachránili nebo se jim zmírnil trest, když se domluvili, jak budou vypovídat,” zavzpomínala Dana Milatová, odbojářka 2. světové války.
Později podle instrukcí otce předávala členům odboje zbraně, které od počátku válku schovával do krabic zalitých včelím voskem a úkryty označil římskými číslicemi.
“Když otec podal zprávu, tak jsme museli vyhledat, ve kterém to je úkrytu,a musela jsem to někam donést. Třeba Petru Bučkovi jsem předala pistoli,” vyprávěla dále Dana Milatová.
Dodnes má psané zprávy svého otce doma schované, je jich 71. Na konci války byli uvězněni i její matka a bratr, všichni ale naštěstí přežili. Její teta a strýc zemřeli v koncentračním táboře Mauthausen. Své vzpomínky sepsala do knihy. Přála by si, aby se nic takového už nikdy neopakovalo, ale bojí se, že jsou lidé nepoučitelní.
“To je hrozné, to je hrozné. Jakmile na to člověk začne vzpomínat…..není to dobré,” kroutí hlavou Dana Milatová.
Dana Milatová přijala po válce členství v KSČ, v roce 1950, když její rodině zabavili majetek, na protest legitimaci odevzdala a stala se nepohodlnou osobou.