Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Potomek zakladatelů Tonaku Jochen Hückel si připomněl dětství v Novém Jičíně

Továrna na klobouky v Novém Jičíně je jednou z nejstarších na světě. Před 220 lety ji založila rodina Hückelů - a právě potomek těchto zakladatelů zavítal po letech do svého rodiště i výrobního procesu.

Pětaosmdesátiletý Jochen Hückel si v Tonaku prohlédl i stroje staré více než 100 let. Vyráběly se na nich klobouky i v době, kdy továrnu vlastnila právě zakladatelská rodina Hückelů. Českou republiku opustila na konci 2. světové války, kdy mu bylo 9 let. 

“Do továrny jsem  chodil a jako každé dítě jsem byl fascinován tou velikostí. Pamatuji si na obrovský komín, ale že bych se pokoušel něco udělat ve výrobě, tak to ne,” podotkl se Jochen Hückel, potomek zakladatelské kloboučnické rodiny.

Přestože mu dnes kloboučnictví už nic neříká, žije v Kanadě, je rád, že se firma rozvíjí. Necítí ani žádnou křivdu v souvislosti s tím, že rodina o továrnu a slavnou značku po válce přišla.   

“Ne, nemám žádné špatné pocity. Jako devítileté dítě jsem to tak nevnímal a je to prostě minulost,” podotkl Jochen Hückel.

“Je to ohromný závazek. Výroba tady probíhala desítky generací, je to deset generací rukodělné práce. Každý klobouk projde minimálně 150 ručními operacemi. Čili je to ohromný odkaz,” uvedl Jiří Tourek, předseda představenstva společnosti Tonak. 

Připomínka 220 let založení firmy byla v Novém Jičíně součástí slavnosti města. Jochen Hückel přicestoval v doprovodu dalších rodinných příslušníků, byl přítomen i znovuodhalení busty svého předka Augustina Hückela v parčíku před Tonakem a stal se kmotrem knihy Radka Polácha o historii a vývoji kloboučnické výroby. Také si soukromě prohlédl vilu, ve které strávil dětství. Je to ta, kde je dnes dětský domov. 

“Strávil zde několik hodin společně se synem Johnem. Prošli si místo, kde se narodil, kde strávil dětství. Taktéž i nádherné zahrady, které obklopují všechny čtyři vily,” konstatoval Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.   

“Měli jsme u domu vinný sklípek a ten byl během války přebudován na kryt. Rodiče ale měli obavy, že kdyby se vila při bombardování zřítila, tak bychom se z něj nedostali ven. Proto nechali vykopat tunel, který ústil na louku. Když byl alarm, který znamenal letecký nálet, tak jsme vždycky měli jít do toho sklepa. Ale já a můj bratr jsme vylezli po žebříku ven, lehli jsme si do zahrady a dívali jsme se na ta letadla,” pousmál se nositel jména Hückel.  

Díky své vstřícnosti a ochotě podělit se o minulost je Jochen Hückel důležitým zdrojem cenných informací pro Muzeum Novojičínska. 

“V roce 2012  navázal kontakt s naším novojičínským muzeem. To byl také impulsem pro navázání kontaktu s dalšími rodinnými příslušník, kteří přinášejí informace o své rodině a také nádherné fotografie, které dnes máme pro dokumentaci jejich existence i toho, co se s nimi dělo pro roce 1945,” sdělil Radek Polách.  

Tyto snímky ze soukromých archivů Huckelů se také objevují v již zmíněné nové knize s názvem Tonak, která vypráví příběh dnes největšího výrobce kloboučnických polotovarů a klobouků na světě. 
Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Luboš Vilášek provozovna Vlčnov
Starý Jičín
od 16 100 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ROMOTOP spol. s r. o. Odry, Tošovice
Odry
od 26 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků