Záchrana unikátního lesního divadla v Novém Jičíně. Rozpadalo se, naštěstí jeho osud nebyl místním lhostejný

V lesním porostu u Nového Jičína se nachází staré kamenné divadlo. Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo zastavit jeho chátrání. Cílem probíhajících záchovných prací je udržet jeho přírodní kouzlo.

Kamenné divadlo v lokalitě Skalek u Nového Jičína bylo postaveno v roce 1929. Vlivem náletových dřevin se začalo rozpadat a hrozilo, že zcela zanikne. Jeho stav ale nebyl lhostejný několik Novojičíňákům a před 3 lety založili spolek na jeho záchranu.

“Několikrát za rok jsme se snažili prostor vyčistit, zejména od náletů, a dát do pořádku základy těch zídek,a postupem času jsem sehnali i spolupráci s městem,” uvedl Jaromír Radkovský (ANO), zastupitel NJ, občanské sdružení Zachraňme kamenné divadlo

V loňském roce tak radnice zainvestovala první fázi záchovných prací. Kameníci opravili zídky v místě jeviště a z nánosu hlíny odkryli staré schody. V příštím roce budou práce pokračovat v oblasti hlediště.  

“Hodnota té rekonstrukce je asi 730 tisíc korun, ale vyskytla se možnost získání dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu,a to skrze Místní akční skupinu Lašsko,”  podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Dotace by pokryla téměř 100 procent plánovaných nákladů, za které se zviditelní  další zídky a sedací část. 

“Předpokládáme, že ještě další fází bude, aby se tu okolo vysázely stromy. ty tady chybí a kdysi tady ty stromy byly,” dodal Jaromír Radkovský. 

Záměrem probíhajících prací není místo přímo rekonstruovat, ale spíše udržet jeho podobu a přirozené kouzlo pro další generace. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků