Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchrana unikátního lesního divadla v Novém Jičíně. Rozpadalo se, naštěstí jeho osud nebyl místním lhostejný

V lesním porostu u Nového Jičína se nachází staré kamenné divadlo. Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo zastavit jeho chátrání. Cílem probíhajících záchovných prací je udržet jeho přírodní kouzlo.

Kamenné divadlo v lokalitě Skalek u Nového Jičína bylo postaveno v roce 1929. Vlivem náletových dřevin se začalo rozpadat a hrozilo, že zcela zanikne. Jeho stav ale nebyl lhostejný několik Novojičíňákům a před 3 lety založili spolek na jeho záchranu.

“Několikrát za rok jsme se snažili prostor vyčistit, zejména od náletů, a dát do pořádku základy těch zídek,a postupem času jsem sehnali i spolupráci s městem,” uvedl Jaromír Radkovský (ANO), zastupitel NJ, občanské sdružení Zachraňme kamenné divadlo

V loňském roce tak radnice zainvestovala první fázi záchovných prací. Kameníci opravili zídky v místě jeviště a z nánosu hlíny odkryli staré schody. V příštím roce budou práce pokračovat v oblasti hlediště.  

“Hodnota té rekonstrukce je asi 730 tisíc korun, ale vyskytla se možnost získání dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu,a to skrze Místní akční skupinu Lašsko,”  podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Dotace by pokryla téměř 100 procent plánovaných nákladů, za které se zviditelní  další zídky a sedací část. 

“Předpokládáme, že ještě další fází bude, aby se tu okolo vysázely stromy. ty tady chybí a kdysi tady ty stromy byly,” dodal Jaromír Radkovský. 

Záměrem probíhajících prací není místo přímo rekonstruovat, ale spíše udržet jeho podobu a přirozené kouzlo pro další generace. 
Jakub Děkan & band + Kofe-In / dvojkoncert

Zítra
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

Horká kaše/ Letní open –air show

15.08. 20:00
Nový Jičín, Amfiteátr Skalky, Nový Jičín

Novojičínské Od-dechovky - festival dechových hudeb Nový Jičín

16.08. 13:00
Nový Jičín, Zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín

HPF CleanCat s.r.o. - Odry
Odry
od 88 do 88 Kč/hod.

Detail

STRABAG a.s. - okres NJ
Šenov u Nového Jičína
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků