Tvář Augustina Hückela, jednoho ze zakladatelů kloboučnického průmyslu v Novém Jičíně, dnešního Tonaku, po více než 60 letech opět shlíží na svou továrnu. Na místo v parčíku se vrátila díky iniciativě Klubu rodáků a přátel města. Jejímu odhalení byli přítomni i potomci rodiny Hückelů.
“Jsem rád, že si Novojičínští dali tu námahu a práci a obnovili bustu mého předka. Díky tomu nesou i historii tohoto města dále a za to jim jménem celé naší rodiny děkuji,” reagoval Jochen Hückel, potomek zakladatelské kloboučnické rodiny.
Původní bronzová busta Augustina Hückela byla v parčíku instalována v roce 1933, autorem byl novojičínský sochař Leopold Hohl. V době socialismu, v 50. letech, zmizela. Symbolicky se teď na místo vrátila 30 let po sametové revoluci a v roce, kdy si Tonak připomíná 220 let založení.
“My jsme velmi rádi a jsme mnoha lidem vděčni, že jsme mohli zrealizovat tu myšlenku a vrátit sem něco, co tady historicky bylo a co v neblahých časech zmizelo,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
“Je to velká událost, že ta socha se vrátila na původní místo a přijela i početná skupina zástupců rodiny Hückelů, původních majitelů firmy Tonak,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.
Současné vyobrazení Augustina Hückela vzniklo moderní metodou 3D tisku. Klub rodáků a přátel města nechal vytvořit detailní scan podle kopie originálu sochy, která je uložena v archivu krajanů v německém Ludwigsburgu.
“Těch Novojičíňáků, kteří to kdysi viděli v originále, je velmi málo. Ostatní byli zvědaví, co tady vznikne a myslím si, že se dílo celkem podařilo. Doufám, že to bude dobrým impulsem k tomu, že se zvelebí tento celý parčík a stane se místem setkávání Novojičínských,” dodal Pavel Wessely.
Prostor, do kterého se busta vrátila, je dnes majetkem soukromé zdravotnické společnosti. Ta s umístěním sochy souhlasila.
“Právě Pavel Wessely je tahounem tohoto klubu. Je obráncem všech historických soch, budov, ale i dalších nápadů, které se v Novém Jičíně realizují,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.
“Snažil jsem se pro město občas něco udělat, možná něco navíc, a možná se mnohé podařilo. Ale přirozeně se budu dále snažit, abych, pokud možno, do budoucna to tomu město ještě dále malinko vracel,” reagoval Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
Pavel Wessely byl například iniciátorem umístění řady pamětních desek na budovy, které připomínají zdejší významné osobnosti, ať už se jedná o Msgr. Jana Šrámka, Maxe Mannheimera, spisovatele, malíře a pamětník holocaustu, nebo stavitele železnic Karla von Schwarze. V posledních dnech se zasadil o návrat busty továrníka Augustina Hückela. Dále také stál za obnovením Studánková trasy vedoucí kolem Puntíku a je spjat s Pěveckým sborem Ondráš.
“Cokoliv Pavel Wessely za svůj život udělal pro své milované město, vždycky se to týkalo Nového Jičína a jeho obyvatel,” přidal se Karel Chobot, člen Klubu rodáků a přátel města NJ.
“I poté, co přestal být starostou, místostarostou města, tak se i nadále věnuje záchraně památek, věnuje se Novému Jičínu,” přidal se Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
Předpis pro udělení čestného občanství obsahuje 4 podmínky, splněna musí být alespoň jedna. Pavel Wessely podle svých navrhovatelů naplňuje všechny. Více méně jde o mimořádné činy směřující k záchraně kulturních památek, šíření věhlasu města a mezinárodních vztahů. Nominaci Pavla Wesseleho schválili zastupitelé napříč politickými stranami.