Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Má 90 let a dožije se více. Novojičínské kamenné divadlo si zachová přirozené kouzlo

Kamenné divadlo na Skalkách je staré 90 let. Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo zastavit jeho chátrání. Cílem probíhajících záchovných prací je udržet jeho přirozené kouzlo.

Kamenné divadlo na Skalkách bylo postaveno v roce 1929. Vlivem náletových dřevin se začalo rozpadat a hrozilo, že zcela zanikne. Jeho stav ale nebyl lhostejný několik Novojičíňákům a před 3 lety založili spolek na jeho záchranu.

“Několikrát za rok jsme se snažili prostor vyčistit, zejména od náletů, a dát do pořádku základy těch zídek,a postupem času jsem sehnali i spolupráci s městem,” uvedl Jaromír Radkovský (ANO), zastupitel NJ, občanské sdružení Zachraňme kamenné divadlo

V loňském roce tak radnice zainvestovala první fázi záchovných prací. Kameníci opravili zídky v místě jeviště a odkryli i některé nové prvky. 

“Tady jsou vidět ty schody, které byly skryty pod nánosem hlíny. Byly malinko doplněny novými kameny, ale zároveň jsou tam i původní kameny, které byly jen malinko srovnány. Hned vedle je zídka, na které je vidět asi největší zásah, protože byla hodně rozpadlá a už i hodně nebezpečná,” ukázal Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.  

V příštím roce budou práce pokračovat v oblasti hlediště.  

“Hodnota té rekonstrukce je asi 730 tisíc korun, ale vyskytla se možnost získání dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu,a to skrze Místní akční skupinu Lašsko,” podotkl místostarosta. 

Dotace by pokryla téměř 100 procent plánovaných nákladů, za které se zviditelní  další zídky a sedací část. 

“Předpokládáme, že ještě další fází bude, aby se tu okolo vysázely stromy. ty tady chybí a kdysi tady ty stromy byly,” dodal Jaromír Radkovský. 

Záměrem probíhajících prací je udržet romantickou podobu místa a přirozené kouzlo. 

“Celkově se snažíme, aby ta rekonstrukce nebyla nijak výrazná. Jde nám spíše jen o zakonzervování a dostavění popadaných zídek tak, aby to nebylo nebezpečné a aby to divadlo bylo zachováno pro budoucí generace,” vysvětlil Ondřej Syrovátka. 

“Když  se před téměř stovkou let kamenné divadlo pomocí tehdejších občanských spolků stavělo, tak to chceme vrátit do té původní podoby. A chceme, aby to bylo výletní místo,” přidal se Jaromír Radkovský. 

Lesní amfiteátr je spjat s prvopočátky města. Původně se jednalo o kamenolom, kde byl těžen materiál pro stavbu hradeb zdejšího zámku. V posledních více než dvaceti letech jednou ročně ožívá Divadelní dílnou. 
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Miroslava Pavlíková, pracoviště Benzina Nový Jičín, Suvorovova 664
Nový Jičín
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků