Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín poplatek za nocleh turistů nechce

Nový Jičín odmítl zavedení místního poplatku z pobytu turistů, který nově umožňuje novela zákona. I když by tak do rozpočtu města mohlo plynout až tři čtvrtě milionu korun ročně, prioritou je podle radnice podpora cestovního ruchu.

Města a obce smějí podle novely zákona od 1. ledna letošního roku vybírat za každé přespání návštěvníka v penzionu, hotelu a dalších ubytovacích zařízeních až 21 korun za noc, od příštího roku pak tato částka může stoupnout až na padesáti korunu. Novojičínská radnice inkasovat tento poplatek odmítla. 

“Chceme podporovat turismus na území města a zavedení této nové místní daně, nebo tak zvaného turistického poplatku, by znamenalo spíše snížení turistického ruchu nebo naopak převedení té finanční povinnosti na turisty,” sdělil Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

“Já si myslím, že postoj novojičínské radnice je naprosto v pořádku. Protože do Nového Jičína, dle mých zkušeností, z 90 procent jezdí lidé za prací, pouze zbytek jsou turisté,” reagoval Marek Bystroň, provozovatel penzionu v Novém Jičíně.  

Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2018 v Novém Jičíně evidováno více než 36 tisíc zpoplatněných přenocování. 

“Kdybychom k běžnému nocležnému připočítali jen dvacetikorunový poplatek z pobytu, znamenalo by to přínos do městského rozpočtu téměř tři čtvrtě milionu korun,” uvedla  Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín.  

Město ale dosud nemělo zavedeny ani původní poplatky platné do konce roku 2019, a to z ubytovací kapacity a za lázeňský a rekreační pobyt. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy