Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do koncepce parkování může mluvit i veřejnost, diskuze bude 17. února

Problematiku parkování ve městě má pomoci vyřešit strategická koncepce, kterou už od podzimu zpracovává soukromá společnost. Radnice v této souvislosti připravuje veřejné projednání, na kterém se budou moci k tématu vyslovit občané.

Nový Jičín, jako většina měst v současnosti, řeší problémy s parkováním. Pomoci by měla tzv. Koncepce statické dopravy, tedy strategický dokument, který pro město vypracovává společnost UDIMO. V tuto chvíli už jsou zřejmá určitá opatření, která z něj pravděpodobně vzejdou v centru. 

“Budou tam návrhy na změnu režimu v některých oblastech tak, aby to parkování bylo více umožněno krátkodobým návštěvníkům, kteří sem jedou třeba za nákupy, a tím pádem abychom podpořili i podnikatele, kteří mají své obchody v centru. Další velkou oblastí, asi tou nejzásadnější, je parkování v sídlištích, kde  bude navrženo několik konkrétních stání, případně i etážové stání,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Koncepce by také měla odpovědět na otázku, zda město potřebuje parkovací dům. Analytická část dokumentu je hotová, odborná firma teď dokončuje konkrétní návrhy. 

“Na podzim proběhly tři průzkumy. Jeden z nich byl průzkum mezi obyvateli Nového Jičína, kdy bylo více než 300 domácností zapojeno do ankety, která mapovala jejich dopravní chování, jakým způsobem se přepravují, kolikrát denně, případně, jaký by pro ně byla motivace, aby způsob přepravy z automobilů změnili třeba na veřejnou dopravu nebo cyklistikou,” sdělila Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

“Potom také zpracovatelé té koncepce procházeli město a pomocí studentů mapovali, kde stojí kolik aut, jak dlouho a na základě toho budou také navržena ta řešení,” doplnil Ondřej Syrovátka.

Návrh koncepce představí zpracovatel na veřejném projednání, a to v pondělí 17. února v 16 hodin v aule radnice. Lidé se budou moci k návrhům vyjádřit a připomínkovat je. 

“Budou tam probrány konkrétní návrhy. Týkat se budou především novinek v rezidentním stání, ať už se to týká rozšíření, případně úprav parkovacích režimů, a stejně tak úprav parkování v centru,” upřesnila koordinátorka Zdravého města.

Definitivní vice parkování má být hotova do konce února. Nicméně město už v tuto chvíli některé záměry koncepce předchází. V rozpočtu je 10 milionů korun na rozšíření parkoviště u sídliště Dlouhá. 

“Kde vznikne nových 70 parkovacích míst. Je to v lokalitě kousek od Jubilejní školy, kde už dneska parkoviště je. Další věc, která je v plánu a na kterou už jsou finance, je obnova parkovacích automatů, které už mají stáří kolem dvaceti let a je potřeba je obnovit,”  podotkl místostarosta.   

Strategický dokument by měla napovědět, kde je nově umístit u jaký typ automatů pořídit. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy