Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černá vlajka na novojičínské radnici připomněla oběti komunismu

Miladu Horákovou a další oběti politických procesů si v Novém Jičíně připomněla veřejnost setkáním na Masarykově náměstí. Oficiálně se k pietnímu aktu připojila i radnice a na úředních budovách zavlál vedle vlajky České republiky černý prapor.

Nahrávku dopisu, který Milada Horáková napsala z cely smrti, si přes střídavé průtrže mračen přišlo v Novém Jičíně poslechnout několik desítek lidí. Na Masarykově náměstí uctili Den památky obětí komunistického režimu. Připomněli 70 let, které uplynuly od popravy Milady Horákové, a také další obětí politických procesů.

Miroslav Urban, Novojičínská otevřená společnost: “Zde jsou na fotkách oběti komunismu z našeho okresu. Jsou to dva plakáty, které mimochodem visí také na v budově městského úřadu.”
Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Když někdo projevuje statečnost, když se někdo takto projeví, a my bychom na to měli zapomenout, tak potom bychom si nezasloužili tu demokracii, kterou máme.”

K připomínce obětí komunistického režimu se připojila také novojičínská radnice.

Na budovách úřadu byla vyvěšena vlajka České republiky a hned vedle černý prapor.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Budiž Milada Horáková povzbuzením všem, kteří si nejsou jisti, jestli mají dost energie na to, aby bojovali za pravdu a morální hodnoty.”
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína: “My si to musíme minimálně připomínat, ale mladým lidem to musíme oznamovat, aby věděli, že se něco takového tady dělo, a že je stále nebezpečí, že by se to jednou mohlo vrátit.”

Z Masarykova náměstí se pak lidé přesunuli na Divadelní ulici, kde je umístěna pamětní deska obětem komunismu, lidem, kteří žili v tomto regionu. Vzpomínkový akt ukončili zpěvem hymny.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy