Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svítí adventní věnec i vánoční strom, lidé v centru chybí

Předvánoční čas se letos nese v komorním pojetí. Rozsvícení vánočního stromu neprovázel na náměstí kulturní program ani stovky lidí, a poprvé mu předcházelo požehnání adventnímu věnci. Lidem, kteří museli zůstat doma, zprostředkujeme tyto události v následující reportáži.

V centru města bývá v tomto čase obvykle nejrušněji, hrají kapely, zní koledy a ze všeho nejvíce hlasy lidí. Letos je ale všechno jinak. Vánoční dřevěné městečko chybí. Co se naopak na centrální ploše objevilo nově, je velký adventní věnec. První svíce se na něm rozsvítila v předvečer první adventní neděle s požehnáním děkana římskokatolické církve Aloise Peroutky.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Adventní věnec má svou symboliku, velice hlubokou a podstatnou. Jenom ten kruh, jak jsem zjistil, vyjadřuje mnohé věci, ale pro nás vyjadřuje věčnost, protože nemá začátku ani konce, tedy věčnost nebo Boha.”

A svou symboliku mají také jednotlivé svíce. Ta první znamená naději.

V čase před druhou adventní neděli se ve městě tiše a skromně rozsvítil i vánoční strom. Svědky bylo jen několik málo kolemjdoucích lidí.

anketa, děti: “Mi se líbí, že to tak bliká a hezky to svítí.”  “Je to super a také se mi líbí, že to rozsvítili.”
Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: ”Je krásné, že na náměstí máme adventní věnec, ale určitě takovou novější tradicí je i rozžínání vánočního stromečku. Ten rozžatý strom je také víceméně symbolem naděje do těch budoucích dní. Ten letošní advent může být opravdu veden tou nadějí, že nemáme nic vzdávat, že máme jít dál, že se nemámě ničeho bát a že překonáme i tady tuto zvláštní dobu, kterou prožíváme.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jsou určité akce, které se dělají pro lidi a ti lidé mají být součástí té akce, a jen těžko někdo může přenést atmosféru na tom místě samém přes kupříkladu televizní obrazovky. Ale díky této technice bych se chtěl občanům omluvit, že letošní rok tomu opravdu nenahrává, a že ten vánoční strom Novojičíňáci nemohli rozsvítit společně se mnou. Prostřednictvím obrazovky bych si dovolil jim popřát klidný, spokojený advent, hodně štěstí a hlavně, ať jim Ježíšek v letošním roce nadělí lásku, pevné zdraví a plno optimismu. Přeji všem občanům Nového Jičína šťastné a veselé Vánoce a přeji nám všem, ať se v příštím roce v tom pevném zdraví potkáme opět třeba tady u nás v Novém Jičíně na náměstí.”

V předcházejících letech slavnostní okamžik rozsvícení hlavního symbolu Vánoce doprovázel den s Mikulášem s celodenním programem v centru města. V následujícím sestřihu si tuto atmosféru alespoň připomeneme s tímto přáním jejího návratu v příštím roce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy