Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úklid začal, dobrovolníci u bývalé Jednoty vyčistili, co bylo na očích

V Novém Jičíně začal už předčasně jarní úklid. Zatím ale jen formou dobrovolnické aktivity, která se během pár hodin zrodila na facebooku. Malá skupina lidí se vydala zbavit nepořádku soukromý pozemek v blízkosti Střediska volného času Fokus.

Sníh ztál a odkryl některá nepěkná překvapení. To, které upoutalo pozornost na první pohled, se nacházelo v těsném sousedství Střediska volného času Fokus. Nutno dodat, že se nejedná o pozemkem města, ale patří k objektu bývalé Jednoty. Na facebooku se během několika hodin zrodila aktivita, jejímž výsledkem byl bleskový úklid.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já jsem si všiml, když jsme kolem chodil, že tady je dlouhodobě nepořádek, tak mě to trochu štvalo, zkoušel jsem zjisti, čí to je, ten dům je prázdný, tak jsem si řekl, že by bylo dobré to uklidit. Já jsem to napsal na takový nový facebookový profil Otevřené fórum Nový Jičín, že se mohou lidé přidat, a jsem rád, že také někdo další přišel pomoci.”

Dobrovolníci se sice dali spočítat na prstech jedné ruky, ale i tak úklid během 15 minut zvládli.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Je to místo, kolem kterého každé ráno chodím do práce, ale nejen já. Blízko je park, kolem chodí děti, ať už navštěvují naše zařízení Fokus nebo jdou do přírody. A jak můžete teď vidět, už se na to místo dá docela podívat a jsem ráda, že jsme to udělali.”
Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Našli jsme tam asi úplně všechno od odpadků, zbytků od jídla, tento prostor asi slouží i jako toalety, podle toho, co jsme viděli, takže byl to nepříjemný nepořádek.”

Nad vyčištěným prostorem s podrostem keřů a stromů, který lemuje chodník, se nachází terasa se stříškou, která evidentně slouží jako ubytovna pro bezdomovce. Jeden tu v době úklidu i přespával.

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Uklidili jsme ten prostor, ale je to pro další řešení, ať už to bude městská policie nebo sociální služby, protože na tomto místě se schází bezdomovci, takže bychom byli rádi, kdyby se to posunulo ještě dál a byla by tato situace vyřešena i do budoucna.”
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “S osobami, které jsou bez domova, je vždy velký problém, že se zdržují na místech, kde lidem vadí a dělají kolem sebe nepořádek. Jedno takové místo je na ulici K nemocnici u bývalé Jednoty, kde se v současné době zdržuje jeden bezdomovec, přijali jsme oznámení, strážníci už tam byli. Osobu upozornili, aby si po sobě uklidili a aby se na tomto místě nezdržovala."

Jak dále tisková mluvčí sdělila, strážníci budou kontaktovat majitele pozemku a objektu, aby se o svůj majetek postaral a zapojil se do řešení situace.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Město se většinou dobře stará o zásadní plochy, ale jsou sporné plochy, kde je majitel, který nesídlí v Novém Jičíně nebo je z dálky, takže tady u těch ploch je dobré, když si pomůžeme a uděláme si to prostředí hezké sami. Z toho vznikla ta iniciativa. Pokud přijde lidem jako smysluplná, tak přivítáme, když nám dají vědět o dalších prostorách a můžeme se sejít i ve větším počtu a můžeme udělat pořádek zase někde jinde. ”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy