Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín se rozrůstá a řeší pojmenování nových ulic, nabízí se místní názvy a osobnosti

Nový Jičín se v místní části Žilina rozrůstá a potřebuje pojmenovat nové ulice. Nabízí se některé místní názvy, například Pod Puntíkem, ale také označení po významných osobnostech.

Celá oblast, kde v novojičínské místní části Žilina stojí nové rodinné domy a město tu prodává pozemky pro výstavbu dalších, nese jeden název Za školou. S přírůstkem bydlení tu vzniknou i další ulice. Nutnost vymyslet jejich pojmenování vyvstala zejména z orientačních důvodů.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tady ta lokalita byla celá vedena jako lokalita Za školou a už jsme měli podněty od těch lidí, kteří bydlí nově, že mají problém například se zásilkovýma službami, že už je to moc složité, nemohou k ním trefit.”

Momentálně řeší osadní výbor ve spolupráci s radnicí a Klubem rodáků a přátel města pojmenování pěti ulic.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Snažili jsme se to navrhnout tak, aby ten zásah pro současné obyvatele byl co nejmenší, protože samozřejmě, pokud dojde k přejmenování ulice, tak je potřeba si měnit občanský průkaz. Takže ta hlavní ulice, na které stojí nejvíce domů, zůstane Za školou, ale ty okolní by se měly přejmenovat.”

Dvě ponesou názvy podle místních označení Pod Puntíkem a Ke Střelnici. Další dvě po významných osobnostech.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Chtěli bychom pojmenovat jednu po panu Ervínu Bárkovi, po panu doktoru Borusíkovi, který tady dlouhá léta žil a byl takovým patronem Žiliňáků.”

Ervín Bártek byl pedagog a zakladatel Pěveckého sboru Ondráš, byl prvním čestným občanem Nového Jičína po roce 1989. Alois Borusík byl dlouholetého lékař Žilinských. Pátá ulice ponese název Malšská, po německé obci Malsch, kde bylo odsunuto mnoho původních žilinských obyvatel.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy