Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Silnice pokryl rekordní počet děr, opravy začaly

Dubnové počasí, i při svém aprílovém průběhu, již umožnilo zahájit opravu silnic. Technické služby začaly v Novém Jičíně s údržbou úseků, které jsou po náročnější zimě nejvíce posety dírami. Sjízdnější už je například ulice Propojovací.

Z hlediska údržby komunikací patřila uplynulá zimní sezona k těm náročnějším, zejména díky sněhu v měsíci únoru a značným teplotním výkyvům. Výsledkem je rekordní množství výtluků, které se objevily na komunikacích i v Novém Jičíně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V případě operativních oprav největších silničních závad jsme v měsíci březnu použili na některých místech i studenou technologii. Bohužel tyto opravy vydrží jen krátkou dobu a jsou drahé. V polovině měsíce dubna už máme smluvně zajištěn materiál na opravu silnic tzv. teplou metodou.”

Ta je kvalitnější, nicméně potřebuje stabilnější klimatické podmínky, minimálně plus pět stupňů.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Obalovna pro dodávku teplé živičné směsi je v provozu. První objednávka, která byla na 20 tun, je z části spotřebovaná a budeme pokračovat podle priorit úseků.”

Opraveny už byly například výtluky na ulici Propojovací, která se sice nachází ve fázi směny s Moravskoslezským krajem, ale stále je oficiálně majetkem města. Další na řadě je Tyršova.

Mimo tyto dílčí úpravy má ale město naplánovány i celoplošné opravy komunikací, jsou to například ulice Máchova, Jugoslávská, Luční, Slezská a U Jičínky nebo v místních částech Žilina a Straník. Jak ale novojičínský starosta upozornil, ne všechny místní silnice, které potřebují opravit, patří městu.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V našem městě se také nachází komunikace, které nejsou ve vlastnictví města. Jsou to například ulice Bezručova, Suvorovova, kde je vlastník kraj. Našim městem také prochází silnice první třídy, tam je vlastník stát.”

Celkem je v letošním roce v rozpočtu města vymezeno na veškeré opravy a údržby komunikací zhruba 24 milionů korun. 

Zimní údržbu zahájily technické služby 29. listopadu loňského roku. Zapojilo se do ní 35 zaměstnanců včetně 4 dispečerů, kteří drželi pohotovosti v noci a o víkendech.

Jak ve které lokalitě přesně postupovat při úklidu sněhu a posypech náledí jim určuje městem schválený plán zimní údržby.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby, pro představu, udržují 92 kilometrů komunikací, 44 kilometrů chodníků a mají na starost také 58 autobusových zastávek. Do zimní údržby bylo zapojeno celkem 15 kusů techniky, od velkých strojů s radlicemi a sypačemi až po drobnou techniku, například ruční frézy.”

Zejména v integrovaných obcích technické služby využily pro úklid sněhu pomoc soukromých subjektů. Náklady na externí služby, které představovaly dva traktor v terénu, byly zhruba 100 tisíc korun.

Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Zimní údržba v této sezóně také vyžadovala nadměrnou spotřebu posypových materiálů. Od listopadu do března to bylo 503 tun soli. Taktéž jsme spotřebovali 10 tun inertních materiálů jako je písek, štěrk a podobně, které jsou používány v parcích, kde se nesmí solit.”

Za úklid sněhu a posypy zledovatělých cest a chodníků celkem technické služby, respektive město zaplatilo dva miliony 900 tisíc korun.

Teď už se činnosti technických služeb, kromě opravy komunikací, přesunují také do jarních úklidových prací - v provozu jsou zametací vozy, pracovníci opravují městský mobiliář a podílí se na čištění kanálových vpustí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBC LOGISTICS s.r.o. - Multimodal park s.r.o., Mošnov
Mošnov
od 110 do 130 Kč/hod.

Detail

1. ZLATÁ SERVISNÍ s.r.o. - Čerpací stanice MOL, pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 19 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN CORPORATION a.s. - LIDL Studénka
Studénka
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry