Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nápis na dlaždici před zámkem označí Nádvoří Václava Havla

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi z Novojičínské otevřené společnosti zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem, které bylo v roce 2019 revitalizováno.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Tak jsme tedy přišli na radnici se žádostí, že bychom rádi toto místo pojmenovali po našem prvním demokratickém prezidentu, který tady byl po roce 1989, po Václavu Havlovi. Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezském kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. Nový Jičín by tak byl první vlaštovkou, která by tady vylítla. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely, aby demokratické principy byly připomínány.”

Návrh posvětila také Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97. Rada města o symbolickém pojmenování hlasovala v únoru. Pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. S pojmenováním Nádvoří Václava Havla souhlasil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží. Co se týče hlasování na radě, tak tam je třeba přiznat, že ne všichni byli pro tento návrh. Nebylo to z toho důvodu, že by měli něco proti Václavu Havlovi, spíš řešili, zda to má být skutečně toto neoficiální pojmenování, nebo, jestli by nebylo lepší rovnou zvolit oficiální pojmenování prostranství. Nakonec se rada přiklonila k tomu neoficiálnímu pojmenování, i proto, že je to jednodušší proces. Výhledově, pokud se tento název ujme, tak může dojít i k oficiálnímu pojmenování.”
Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Po tom souhlasu města, že se tak může stát, jsme se sešli s pracovníky města a dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo, aby byl do prostranství co nejmenší zásah. Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská otevřená společnost ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii tak připravuje veřejnou sbírku, spoléhá na dárce a dobrovolníky. Někteří z nich už posílají i grafické návrhy na řešení nápisu na žulové dlaždici, případně její výměnu za mosaznou desku. Rozhodnutí o podobě by mělo padnout na přelomu května a června.

Téma symbolického pojmenování Nádvoří Václava Havla zaznělo i na březnovém zastupitelstvu, opozice se podivovala nad tím, že o tomto zastupitelé nejednali.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já nemám s Václavem Havlem problém, naopak beru ho za jednu z největších osobností našich novodobých dějin. Na druhou stranu, když je něco adresované zastupitelstvu, tak by to mělo projít zastupitelstvem, a ne že si to rada odsouhlasila. Já věřím, že to přehodnotí, a že se o tom budeme bavit na zastupitelstvu.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ono se v podstatě formálně jednalo o umístění dlaždice, kde bude jméno Václava Havla, a o umístění skutečně rozhoduje rada města. Kdyby to bylo oficiální pojmenování ulice, náměstí nebo jiného prostranství, tak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.”
Radek Hanák Ficbauer, Milion chvilek pro demokracii: “Dle mého názoru je důležité, že tady máme vůbec možnost po někom takovém, jako byl Václav Havel, pojmenovat nějaké míst. Mám sice trošku obavy, že některým lidem se to nebude úplně líbit, ale to znamená, že jsme pořád ještě svobodní, pořád se můžeme bavit o politicích, můžeme říkat, že jsou dobří, že jsou špatní, a nebude nás nikdo popotahovat za to, co říkáme.”

Nové pojmenování prostoru by mělo být slavnostně odhaleno na podzim. Tím ale aktivita neskončí, iniciátoři zde plánují konání připomínek Václava Havla, Karla Kryla nebo Milady Horákové.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy