Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílené elektrokoloběžky a skútry končí, v červnu je firma stáhne z ulic města

Sdílené koloběžky a skútry v Novém Jičíně po necelých třech měsících končí. Informaci radnici oznámila firma re.volt, která tuto ekologickou dopravu provozuje. Jako důvod společnost uvedla dlouhodobou ztrátu.

Sdílené koloběžky a skútry na elektropohon se v ulicích Nového Jičína objevily v březnu. Společnost re.volt přišla s projektem zavést tento druh ekologické dopravy i do menších měst. Po necelých třech měsících ale tento startup končí. Koloběžky a skútry z ulic města zmizí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Sami jsme se to dozvěděli poměrně nešťastně, v podstatě z médií, s tím, že nám poslali nějakou informaci, dostali jsme tiskovou zprávu ve stejné chvíli, kdy to bylo publikováno. Takže i pro nás to byl šok, se přiznám.”

Radnice se ovšem na projektu nepodílela finančně, pouze poskytla svá prostranství k parkování strojů. Do přípravy systému sdílení město vložilo “pouze” energii pracovníků. Poptávka po této službě vzešla z veřejného fóra v roce 2019.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to samozřejmě velmi nešťastné. Byl to nový projekt, nejen pro Nový Jičín, ale i pro další města, protože jsme se do toho zapojili společně s Kopřivnicí a s Příborem. V tom jsem také viděl jeden z velkých bonusů, protože to naše města skrze tuto spolupráci propojilo. A myslím si, že si to našlo svou klientelu, a že to do budoucna mělo perspektivu. Nicméně, vypadá to, že firma krachuje a my jako město s tím teď nic neuděláme.”

Důvody ukončení projektu uvedl Pavel Kuchta ze společnosti re.volt v zaslané tiskové zprávě. Podle jeho vyjádření se jedná o mix faktorů, které vedly k dlouhodobé ztrátě. Jednou z příčin bylo omezení pohybu lidí v souvislosti covidem, a také špatné počasí na startu sezony 2021.

vyjádření společnosti re.volt: “Dle aktuálních statistik bychom potřebovali, aby lidé jezdili asi třikrát tolik. Jelikož stroje nyní nevydělají ani na provozní náklady a společníci již nejsou schopni dále financovat generovanou ztrátu, rozhodli jsme se po důkladných úvahách s těžkým srdcem ukončit provoz a činnost k 6. červnu.“

Lidé se zbývajícím kreditem v aplikaci mají čas k jeho vyčerpání do neděle 6. června. O vrácení peněz společnost ve zprávě nehovoří. 

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My se pokoušíme s tou firmou kontaktovat, telefonujeme, ale nedaří se nám s ní spojit. S tím, že nám odepsali akový omluvný e-mail, že se omlouvají, že to takto proběhlo. takže snažíme se je kontatkovat, abychom se dozvěděli podrobnější informace.” 

Po 6. červnu tedy začne re.volt své elektrokoloběžky a skútry z ulic Nového Jičína, a také Kopřivnice, Příboru, Ostravy a Brna stahovat. Místostarosta Ondřej Syrovátka nevylučuje, že by se podobný projekt nemohl do města vrátit, nicméně nejdříve v příštím roce.

Podle statistik společnosti re.volt bylo za měsíc duben v Novém Jičíně evidováno denně zhruba 70 výpůjček. Ve městě bylo téměř 80 elektrokoloběžek a 13 skútrů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy