Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zubaři chybí, město uzavřelo dohodu a pomůže s otevřením kliniky

Nedostatek zubařů pociťují lidé napříč krajem a výjimkou není ani Nový Jičín. Do problému se vložila i radnice. Pomůže s vybudováním stomatologické kliniky, nicméně otevřena bude pravděpodobně za tři roky.

Jiří Častulík z Nového Jičína měl svou zubní lékařku řadu let a byl zvyklý se o své zuby pravidelně starat. Letos na jaře ale zubařka zemřela a tři měsíce se snaží najít nového dentistku.

Jiří Častulík, obyvatel Nového Jičína: “V květnu mi zemřela paní zubní lékařka, když jsme ještě byl na poslední údržbě zubů, tak jsem se poptával v budově na ulici Msgr. Šrámka, tak tam jsem neuspěl. Ptal jsem se i na jiných místech, ale všude jsou na dveřích cedulky “Nebereme”, tak jsem se obrátil na tu pojišťovnu.”

Panu Častulíkovi přišel z jeho zdravotní pojišťovny dopis, že by se za tři měsíce mohl zkusit hlásit u zubaře v Ostravě, jenomže má pohybové problémy, zvládl by dojíždět jen do bližšího okolí.

Jiří Častulík, obyvatel Nového Jičína: “A teď si vemte, máme si chránit chrup, máme si chránit zdraví a jak to máme dělat, když neseženeme zubaře.”

Také Renáta Sazovská a její rodina hledají zubaře, jejich stomatoložka odešla do důchodu, nového lékaře v regionu nenašli. Dojíždět k zubaři do Olomouce nebo do Brna podle ní není dostupná péče. Kontaktovala i Českou stomatologickou komoru.

Renáta Sazovská, obyvatelka Nového Jičína: “Byla milá, vyslechla mě, mé nářky, nadávání, nespokojenost až zoufalost, ale říkala, že s tím nemohou nic udělat. A že záležitost s těmi stomatology konkrétně v Moravskoslezském kraji je dlouhodobě špatná, ale nikdo s tím dosud nic neudělal a teď se to asi v Novém Jičíně dost vyhrotilo, protože během měsíce skončily dvě paní zubařky.”

V uplynulých dnech už musela v krizové situaci navštívit se synem zubní pohotovost v Ostravě. Naději ale vidí v tom, že se někdo z mladých zubařů ujme prázdných ordinací v Novém Jičíně.

Problém s nedostupností zubařské péče vnímá i vedení novojičínské radnice.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín má dvě alternativy. Zřídí stavebně technické zázemí pro nové zubaře. Konkrétně stojíme u budovy, která by se měla rekonstruovat a sloužit čtyřem dentistům. Také připravujeme v podzimních měsících dotační titul s pobídkou směrem k nově příchozím zubařům, a měla by být alokována částka pět milionů korun.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “V roce 2019 oslovily město dva manželské páry zubařů praktikující své zubařské praxe mimo Nový Jičín, po dvou letech jsme dospěli po diskuzích ke schválení dohody o spolupráci při přípravě nebytových prostor v tomto objektu právě na zřízení zubní kliniky. Podle rámcového harmonogramu, který máme schváleny, by v letošním a příštím roce mělo dojít ke zpracování projektové dokumentace a vydání stavebního povolení. To by mělo být na náklady dvou společností, které budou do budoucna tuto kliniku provozovat. A zřejmě v letech 2023 a 2024 by mělo dojít k rekonstrukci prostor a k následné instalaci všech technologií a zařízení, které je nutné pro provoz zubních ordinací.”

V domě na ulici 28. října, který je tedy ve vlastnictví města, by měla vzniknout 4 stomatologická pracoviště a 3 ordinace dentální hygieny, včetně rentgenu a operačního sálu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy