Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy na náměstí památkáři neschválili, nevadí jim ale varianta s kontejnery

Stromy na Masarykově náměstí nebudou. S myšlenkou, která vzešla z adaptační strategie na změny klimatu a požadavků občanů, se neztotožnil Národní památkový ústav.

Podnět k umístění stromů na Masarykovo náměstí vzešel ze dvou zdrojů. Jedním byl názor občanů vyslovený na Veřejném fóru v roce 2019, druhým zpracovaná adaptační strategie na změnu klimatu pro město. Na základě toho radnice vytvořila výslednou variantu, která navrhovala zasadit čtyři stromy okolo kašny. A protože je centrum Nového Jičína městskou památkovou rezervaci, začala jednat s Národním památkovým ústavem.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Reakce byla zamítavá. My jsme tu žádost zdůvodňovali několik adůvody, jedním z nich bylo samozřejmě vytvoření lepšího mikroklimatu na náměstí tak, aby se tady dalo lépe odpočinout ve stínu, stromy také napomáhají k zachycení prachových částic. Dalším důvodem byl i fakt, že v minulosti už stromy na náměstí byly, ale je třeba přiznat, že to bylo jen krátce za první republiky.”
Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “My vycházíme z architektonických okolností. V Novém Jičíně je náměstí staršího založení, je renesanční s podloubími, a jen v krátké epizodě, někdy počátkem 20. století, tady byly umístěny stromy kolem kašny, ale jinak ne. Takže my se snažíme zachovat ten původní charakter náměstí, aby zůstal v té čisté nedotčené podobě, bez vzrostlé zeleně, která by zabraňovala pohledům na fasády, a tak dále.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já se s tím stanoviskem zcela neztotožňuji, protože si myslím, že stromy v této míře by mohly prospět tomu náměstí, ale samozřejmě to budeme respektovat, nic jiného nám ani nezbývá, protože stavební úřad vydává své stanovisko na základě doporučení národního památkového ústavu. Nemá cenu jít do nějaké pře, musím říct, že jinak spolupracujeme s památkovým ústavem velice dobře.”

Nicméně město hledá další možnosti, jak centrum ozelenit. Odbor životního prostředí má zpracovat návrh, jak umístit stromy do mobiliáře, tedy do větších truhlíků. Toto řešení by bylo akceptovatelní i pro památkáře.

Andrea Stanieková, Národní památkový ústav: “Pokud nebudou příliš vzrostlé, nebudou příliš veliké, ale to už samozřejmě ze samotného principu, že je to strom umístěný v kontejneru, tak nejde, tak je to přijatelné, dá se to tak umístit.”

Už dříve tento pokus osadit náměstí velkými truhlíky město realizovalo, nicméně v původních kontejnerech, které pravděpodobně nebyly pro kořenový systém dostatečně veliké, se stromům příliš nedařilo.

Nahlásit chybu


K tématu
Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
Hostašovice
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
Nový Jičín
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail