Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město posílá na pomoc půl milionu, klíčové jsou stále i sbírky potravin

Nový Jičín posílá na pomoc Ukrajině půl milionu korun. Částku posvětilo zastupitelstvo. Další vlna pomoci také probíhá prostřednictvím sbírek Charity, stále jsou potřeba potraviny a také postele.

Přímou finanční pomoc města lidem zasaženým válkou na Ukrajině schválilo tento týden novojičínské zastupitelstvo. Na tři různé účty pošle půl milionu korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Dvě stě tisíc poputuje přímo na velvyslanectví Ukrajiny, sto padesát tisíc město daruje Charitě české republika a sto padesát tisíc půjde na konto organizace Člověk v tísni.”

Město také zřídilo finanční sbírku, která bude sloužit na krytí výdajů spojených s pobytem ukrajinských občanů v Novém Jičíně. Lidé mohou přispět třemi způsoby: zasláním částky na účet, hotovostí do pokladničky v budově na Divadelní 8 a nebo složením hotovosti na pokladně města. Podrobnosti jsou na novojičínském webu.

Současně také fungují možnosti pomoci prostřednictvím Charity Nový Jičín, která vyhlásila sbírku potravin, hygienických a kuchyňských potřeb.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Já bych chtěl všem občanům Nového Jičína ale i okolních obcí poděkovat za pomoc, kterou v posledních 14 dnech pomohli, jak materiálníma, tak finančními sbírkami. Pomohlo s mnoha lidem. Přesto bych chtěl poprosit občany, jestli by se ještě nějakým způsobem nevyburcovali a nepomohli nám hlavně s těma potravinami. Jenom pro zobrazení, denně vydáme kolem 250 až 300 kil potravinové pomoci.”

Zejména čerstvé potraviny Charita také dokupuje i z konta humanitární pomoci, ze kterého pořizuje i základní vybavení do různých forem ubytování, které zde mají ukrajinští občané k dispozici. Co také akutně chybí jsou třeba postele a matrace.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Postele sháníme jak se dá, oslovili jsme i separační dvůr, kde nám chlapi dávají postele, které už by lidé vyhodili, ale nám se ještě budou hodit. Sháníme samozřejmě matrace, povlečení, ložní prádlo všechno, čím by šly vybavit střediska, která teprve chystáme.”

Od příštího týdne bude Charita v domě bývalé Školy života na ulici Beskydská provozovat tak zvané nárazníkové centrum. Sloužit uprchlíkům z Ukrajiny pro prvotní stabilizaci a pomoc s vyřízením potřebných registrací a dokladů.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Momentálně jsme v jednání s okolními obcemi a jednáme o centrech podobného ražení, ať už v bývalých kulturních domech nebo sportovních zařízeních v jejich majetku, které by šly využít k ubytování hromadného typu.”

Informace o všech sběrných místech a jejich provozu jsou na webu Charity. V pohotovosti je také Charitní šatník. A celokrajskou sbírku do konce března vyhlásila i diecézní Charita Ostravsko-Opavská.

Nahlásit chybu


K tématu