Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do Nového Jičína zavítali pravnuk polárníka a odborníci z vídeňské univerzity

Nový Jičín navštívil pravnuk zdejšího rodáka polárníka Eduarda Orla. Přicestoval spolu se skupinou pracovníků z vídeňské přírodovědné univerzity, kteří se tu zajímali i o další osobnost, významného přírodovědce.

Důstojník rakouského námořnictva a polárník Eduard Orel, novojičínský rodák, se před 150 lety vydal na vědeckou expedici, která v Severním ledovém oceánu objevila Zemi Františka Josefa. Po návratu byl císařem povýšen do rytířského stavu. V Novém Jičíně jej připomíná pamětní deska na rodném domě a malá expozice v muzeu. Tato místa teď navštívil polárníkův potomek - pravnuk, který žije v Německu.

Wolfgang Ladenbauer, pravnuk Eduarda Orla: “Je to pro mě velice emotivní. Má rodina zde byla již před dvaceti lety, ale já jsem tehdy neměl čas dorazit. Jsem velmi pyšný, že můj praděda je tak důležitý pro vaše město.”

Eduard Orel zemřel před 130 lety poblíž italského Terstu. Zástupci Muzea Novojičínska teď s kolegy z Itálie a Vídně jednají o možnostech spolupráce na prezentaci novojičínského rodáka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Připravujeme výstavní projekty. Dokonce jsme se dohodli na tom, že předají autorská práva na české vydání knížky o našem rodákovi Eduardu Orlovi, včetně jeho deníku, který je dnes uchováván ve Vojenském historickém muzeu ve Vídni.”

Wolfgang Ladenbauer připustil možnost, že by obrazy a další artefakty, které má po svém pradědovi, zapůjčil k vystavení i do jeho rodiště.

Wolfgang Ladenbauer, pravnuk Eduarda Orla: “Už jsem slíbil některé předměty na výstavu do Terstu, která bude na podzim, a to dva obrazy a části lodi. Mému pradědovi je dal vůdce expedice Carl Weyprecht. Do budoucna by je bylo možné zapůjčit i do Nového Jičína.”

Spolu s potomkem Eduarda Orla přicestovali do Nového Jičína také pracovníci vídeňské přírodovědné univerzity, a to i kvůli dalšímu původem Novojičíňákovi Dominiku Bilimkovi. Byl to významný přírodovědec, doprovázel rakouského císaře Maxmiliána do Mexika, kde založil Národní mexické muzeum. Byl rovněž spoluzakladatelem muzea v Novém Jičíně.

Petra Lukeneder, přírodovědná univerzita BOKU ve Vídni: “Návštěva Nového Jičína je pro nás velice důležitá, protože právě pracujeme na tom, jak využít sbírku Dominika Bilimka jako historický nástroj. Je pro nás velmi přínosné získat nové informace o jeho životě.”

Tato žena je Vídni kurátorkou sbírek Dominika Bilimka, geologické fondy novojičínského rodáka, které čítají na 7 tisíc exponátů, zpracovává společně s kolegy z Berlína.

Petra Lukeneder, přírodovědná univerzita BOKU ve Vídni: “Musím se přiznat, že když jsem na jeho sbírce začala pracovat, také jsem nevěděla, kdo Dominik Bilimek byl. Máme však mnoho historiků a vědců, kteří se jeho osobou zabývají a napsali knihy o jeho životě i vědeckém přínosu.“
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme samozřejmě poctěni, že k nám zavítala taková vzácná návštěva. To, že sem jedou kvůli průzkumu nějakých dalších informací, které se týkají novojičínských rodáků jen svědčí o tom, že novojičínští rodáci udělali dobré jméno ve světě. A samozřejmě nám a muzeu to umožňuje získat další kontakty pro to, abychom mohli udělat nějaké jednorázové výstavy.”
Nahlásit chybu


K tématu
VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Marek Káňa - Parkoviště Ráztoka
Trojanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail