Obrazy Eduarda Veitha, novojičínského rodáka, jsou dnes součástí nejvýznamnějších evropských muzeí, galerií a staveb. Řadí se mezi ně císařský palác Hofburg a Volkstheater ve Vídni nebo pražská Státní opera. Narodil se 30. března 1858, zemřel před 100 lety, 18. března 1925 ve Vídni. Toto výročí připomněl přednáškou Klub rodáků a přátel města.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Eduard Veith je Novojičíňáky nazýván malířem středoevropského prostoru, což určitě byl. Zabýval se hlavně nástěnnou malbou, vyzdobil tak řadu divadel, reprezentativních budov a vil v celé střední Evropě. Ale maloval samozřejmě i závěsné obrazy. V Muzeu Novojičínska vlastníme sbírku čtyřiceti jeho realizací, osmnáct z nich, víme bezpečně, že pochází z Hückelových vil. Také byl významný portrétista a figuralista.”
Muzeum Novojičínska je pravděpodobně největším sběratelem Veithových děl, včetně tohoto obrazu s názvem Osud.
Skrytým pokladem, přímo v Novém Jičíně, jsou stropní malby Eduarda Veitha, které byly před mnoha lety zazděny sníženým stropem v budově bývalého krajského soudu na Divadelní ulici, dnes městského úřadu.
Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Jeho výjimečnost tkví v jeho pracovitosti, když měl 61 let a ohlédl se za svým životem, tak řekl, že to byl jeden dlouhý pracovní den, ale že ho udělal šťastným a že toho nelituje. A o tom svědčí množství jeho realizací, které jsou stále otevřené, stále se v aukčních síních nacházejí jeho nové a nové obrazy.”
Podrobně se Veithovu dílu věnuje ve své knize Marie Mžyková. Vyšla před 12 lety za přispění města Nového Jičína, ve spolupráci s Muzeem Novojičínska a Klubem rodáků a přátel města, který pořádal i řadu poznávacích zájezdů po Veithových stopách.
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Cestovali jsem za Veithem především do Vídně, ale jeho stopy najdeme i v dalších městech, i za hranicemi někdejší monarchie. Navštívili jsme i jeho hrob i vzácné prostory v Hofburgu ve Vídni, kde se také prezentoval. Také nás potěšilo, že existují i lidé z jiných zemí, například paní Freimanová, kterou jsme potkali v Rakousku, a dělá doktorskou práci právě na téma Eduard Veith.”
Jak dále Pavel Wessely připomněl, v Novém Jičíně kdysi nesla jedna z ulic jméno Eduarda Veitha, po 2. světové válce byla přejmenována na Brožíkovu.
Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “V letošním roce pořádáme kromě dnešní přednášky o Eduardu Veithovi také studijní cestu po Ústeckém kraji a součástí je i návštěva ústeckého divadla, ve kterém Veith vyzdobil nádhernými malbami stropy.”
Klub rodáků a přátel města ovšem na jaře připomene i další zdejší významné osobnosti a připravuje řadu akcí. Nejprve 12. dubna v Janáčkových sadech oslaví Karla Kryla.
Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: “Potom budeme mít 22. dubna, pro nás letos takový stěžejní program, protože budeme začínat první besedou o tom, kam chodili Novojičíňáci tančit, kdo jim hrál a co tančili. Začneme šedesátými léty.”
Tradiční otevírání studánek ve spolupráci se Střediskem volného času Fokus je naplánováno na 26. dubna. V květnu nabídnou rodáci besedu s režisérem Radovanem Lipusem, ta bude spojena s výročím architekta Maxe Czeikeho. Další akce 13. května bude věnována malíři Břetislavu Janovskému, a to u příležitosti 100. výročí jeho narození.