Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koaliční smlouva v Novém Jičíně obsahuje i shodu na programu

Nový Jičín |

Koaliční smlouva v Novém Jičíně je podepsána. Starostou zůstává Stanislav Kopecký, k ruce bude mít tři místostarosty ze všech koaličních stran. Součástí smlouvy je i programové prohlášení.

Na vedení radnice se domluvila čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Po podpisu memoranda o spolupráci teď došlo k podpisu koaliční smlouvy, a to mezi hnutím ANO, Stranou zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Obsahem je dohoda o spolupráci v nadcházejících čtyřech letech a zároveň jsme stihli vydat i programové prohlášení, které je nedílnou součástí této smlouvy. Tím pádem bych chtěl vysvětlit, proč podpis koaliční smlouvy trval tři týdny.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Ta jednání, která probíhala, byla poměrně dlouhá, ale já jsem za to rád, protože jsme měli možnost si spoustu věcí vyjasnit. Musím ocenit, že byla i poměrně vstřícná a korektní ze všech stran, díky tomu se také podařilo té dohody dosáhnout. Pro nás bylo podstatné programové prohlášení, které jsme si vzájemně odsouhlasili, takže je tam hodně bodů, které budou pro Nový Jičín přínosné.”

Koalice se dohodla na obsazení pozic ve vedení města takto: Stanislav Kopecký starosta, Ondřej Syrovátka první místostarosta, Václav Dobrozemský jako druhý místostarosta a novým neuvolněným místostarostou bude po Marcelu Brožovi Jaroslav Perútka.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “V radě budou personální změny a co se týče počtu mandátu, tam jsme otiskli ten volební výsledek. To znamená, že hnutí ANO bude mít i s vedením města čtyři zástupce, jinak to bude rozsortované v počtu 3 -1 -1.”

Tři členy, včetně prvního místostarosty, tedy budou mít v radě Zelení se svými volebními partnery.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Není to nějaká zásadní změna, nicméně první místostarosta zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti a vyplývá to z volebního výsledku, který my jsme měli z těch koaličních stran druhý nejlepší. Kompetence víceméně zůstávají, dochází tam jen k jedné drobné změně a to je k přesunu oddělení rozvoje a strategického plánování od kolegy Dobrozemského do mé gesce, ale jinak všechno zůstává při starém.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Pode mnou by měly zůstat odbory bytový, finanční, správy majetku, oddělení investic a odbor kanceláře vedení města a dále bych měl zastávat post určeného zastupitele pro územní plánování.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “V gesci mi zůstávají ty samé odbory, které měla strana lidová i v minulém volebním období, například živnostenský úřad, přestupkové agendy a tak dále.”

Součástí koaliční smlouvy je i návrh na rozdělení výborů a komisí.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Výbory by měly zůstat tradičně finanční a kontrolní, a dále osadní výbory místních částí. Pokud jde o komise, tam dochází k jedné změně, ke sloučení sociální a zdravotnické komise. Součástí koaliční smlouvy je i rozdělení předsednických postů mezi jednotlivé volební strany. Největší opoziční straně Víc pro Nový Jičín bude nabídnuta funkce předsedy kontrolního výboru a jeden post předsedy komise.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Osobně, tím že se chci plně věnovat funkci neuvolněného místostarosty, o post předsedy osadního výboru se nebudu ucházet, ale myslím si, že je dostatek aktivních lidí a že určitě se toho někdo ujme.”

Naplnění koaliční smlouvy definitivně potvrdí ustavující zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 24. října. V reportéři budeme poté informovat o hlavních bodech programového prohlášení.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín bude mít svůj kulturní dům, kupuje Nové Slunce

13. prosince 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.

Zastupitelé schvalovali dotace, například na podporu životního prostředí i na opravu loubí

19. června 2023 11:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelé města se v tomto volebním období sešli na své páté schůzi. Řešili například dotace v oblasti životního prostředí nebo podporu vlastníků domů na historickém náměstí.

Kulturním domem města bude Nové Slunce

13. prosince 2023 15:11 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice připravuje koupi Nového Slunce. Uvnitř objektu je zachovaný sál pro téměř 400 osob. Bude to nový kulturní stánek města.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Záchranáři bojovali o život pacienta po pádu z výšky v Novém Jičíně

Dnes 12:29 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali ve čtvrtek v podvečer u kriticky zraněného muže v Novém Jičíně. Čtyřiačtyřicetiletý muž měl spadnout z okna domu. Záchranáři ho museli dvakrát oživovat a v kritickém stavu byl letecky přepraven do nemocnice.

BEZ KOMENTÁŘE: Zámek Nová Horka u Studénky zahájil sezónu

Na zámku Nová Horka u Studénky zahájili sezónu, přibyde spousta novinek a nejen pro dospělé.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Rodáci vyhlásili jaro Karla Kryla, připomněli kulatá výročí jeho narození a úmrtí

Klub rodáků a přátel města vyhlásil jaro Karla Kryla. Tento čestný občan Nového Jičína se před 80 lety narodil - a před 30 lety zemřel.

“Blešák” v Novém Jičíně zaujal, přesunul se na náměstí

Obliba bleších trhů mezi nakupujícím i prodejci roste. V Novém Jičíně se původně jednodenní akce konaná v uzavřeném prostoru rozšířila na dva dny, a uskutečnila se na Masarykově náměstí.

Nechtějí být jen seniorkami, založily v Novém Jičíně aktivní spolek

Skupina novojičínských žen, které, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo.

Koaliční smlouva v Novém Jičíně obsahuje i shodu na programu
Vydáno 21. října 2022 8:40, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Koaliční smlouva v Novém Jičíně je podepsána. Starostou zůstává Stanislav Kopecký, k ruce bude mít tři místostarosty ze všech koaličních stran. Součástí smlouvy je i programové prohlášení.

Na vedení radnice se domluvila čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Po podpisu memoranda o spolupráci teď došlo k podpisu koaliční smlouvy, a to mezi hnutím ANO, Stranou zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Obsahem je dohoda o spolupráci v nadcházejících čtyřech letech a zároveň jsme stihli vydat i programové prohlášení, které je nedílnou součástí této smlouvy. Tím pádem bych chtěl vysvětlit, proč podpis koaliční smlouvy trval tři týdny.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Ta jednání, která probíhala, byla poměrně dlouhá, ale já jsem za to rád, protože jsme měli možnost si spoustu věcí vyjasnit. Musím ocenit, že byla i poměrně vstřícná a korektní ze všech stran, díky tomu se také podařilo té dohody dosáhnout. Pro nás bylo podstatné programové prohlášení, které jsme si vzájemně odsouhlasili, takže je tam hodně bodů, které budou pro Nový Jičín přínosné.”

Koalice se dohodla na obsazení pozic ve vedení města takto: Stanislav Kopecký starosta, Ondřej Syrovátka první místostarosta, Václav Dobrozemský jako druhý místostarosta a novým neuvolněným místostarostou bude po Marcelu Brožovi Jaroslav Perútka.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “V radě budou personální změny a co se týče počtu mandátu, tam jsme otiskli ten volební výsledek. To znamená, že hnutí ANO bude mít i s vedením města čtyři zástupce, jinak to bude rozsortované v počtu 3 -1 -1.”

Tři členy, včetně prvního místostarosty, tedy budou mít v radě Zelení se svými volebními partnery.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Není to nějaká zásadní změna, nicméně první místostarosta zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti a vyplývá to z volebního výsledku, který my jsme měli z těch koaličních stran druhý nejlepší. Kompetence víceméně zůstávají, dochází tam jen k jedné drobné změně a to je k přesunu oddělení rozvoje a strategického plánování od kolegy Dobrozemského do mé gesce, ale jinak všechno zůstává při starém.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Pode mnou by měly zůstat odbory bytový, finanční, správy majetku, oddělení investic a odbor kanceláře vedení města a dále bych měl zastávat post určeného zastupitele pro územní plánování.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “V gesci mi zůstávají ty samé odbory, které měla strana lidová i v minulém volebním období, například živnostenský úřad, přestupkové agendy a tak dále.”

Součástí koaliční smlouvy je i návrh na rozdělení výborů a komisí.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Výbory by měly zůstat tradičně finanční a kontrolní, a dále osadní výbory místních částí. Pokud jde o komise, tam dochází k jedné změně, ke sloučení sociální a zdravotnické komise. Součástí koaliční smlouvy je i rozdělení předsednických postů mezi jednotlivé volební strany. Největší opoziční straně Víc pro Nový Jičín bude nabídnuta funkce předsedy kontrolního výboru a jeden post předsedy komise.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Osobně, tím že se chci plně věnovat funkci neuvolněného místostarosty, o post předsedy osadního výboru se nebudu ucházet, ale myslím si, že je dostatek aktivních lidí a že určitě se toho někdo ujme.”

Naplnění koaliční smlouvy definitivně potvrdí ustavující zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 24. října. V reportéři budeme poté informovat o hlavních bodech programového prohlášení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000033946/koalicni-smlouva-v-novem-jicine-obsahuje-i-shodu-na-programu