Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koaliční smlouva v Novém Jičíně obsahuje i shodu na programu

Koaliční smlouva v Novém Jičíně je podepsána. Starostou zůstává Stanislav Kopecký, k ruce bude mít tři místostarosty ze všech koaličních stran. Součástí smlouvy je i programové prohlášení.

Na vedení radnice se domluvila čtyřkoalice, která město řídila i uplynulé volební období. Po podpisu memoranda o spolupráci teď došlo k podpisu koaliční smlouvy, a to mezi hnutím ANO, Stranou zelených, která šla do voleb v koalici s Piráty, TOP 09 a STAN, a dále ODS a KDU-ČSL.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “Obsahem je dohoda o spolupráci v nadcházejících čtyřech letech a zároveň jsme stihli vydat i programové prohlášení, které je nedílnou součástí této smlouvy. Tím pádem bych chtěl vysvětlit, proč podpis koaliční smlouvy trval tři týdny.”
Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Ta jednání, která probíhala, byla poměrně dlouhá, ale já jsem za to rád, protože jsme měli možnost si spoustu věcí vyjasnit. Musím ocenit, že byla i poměrně vstřícná a korektní ze všech stran, díky tomu se také podařilo té dohody dosáhnout. Pro nás bylo podstatné programové prohlášení, které jsme si vzájemně odsouhlasili, takže je tam hodně bodů, které budou pro Nový Jičín přínosné.”

Koalice se dohodla na obsazení pozic ve vedení města takto: Stanislav Kopecký starosta, Ondřej Syrovátka první místostarosta, Václav Dobrozemský jako druhý místostarosta a novým neuvolněným místostarostou bude po Marcelu Brožovi Jaroslav Perútka.

Stanislav Kopecký, lídr ANO 2011, Nový Jičín: “V radě budou personální změny a co se týče počtu mandátu, tam jsme otiskli ten volební výsledek. To znamená, že hnutí ANO bude mít i s vedením města čtyři zástupce, jinak to bude rozsortované v počtu 3 -1 -1.”

Tři členy, včetně prvního místostarosty, tedy budou mít v radě Zelení se svými volebními partnery.

Ondřej Syrovátka, lídr ZELENÝCH s Piráty, TOP 09 a STAN, Nový Jičín: “Není to nějaká zásadní změna, nicméně první místostarosta zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti a vyplývá to z volebního výsledku, který my jsme měli z těch koaličních stran druhý nejlepší. Kompetence víceméně zůstávají, dochází tam jen k jedné drobné změně a to je k přesunu oddělení rozvoje a strategického plánování od kolegy Dobrozemského do mé gesce, ale jinak všechno zůstává při starém.”
Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Pode mnou by měly zůstat odbory bytový, finanční, správy majetku, oddělení investic a odbor kanceláře vedení města a dále bych měl zastávat post určeného zastupitele pro územní plánování.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “V gesci mi zůstávají ty samé odbory, které měla strana lidová i v minulém volebním období, například živnostenský úřad, přestupkové agendy a tak dále.”

Součástí koaliční smlouvy je i návrh na rozdělení výborů a komisí.

Václav Dobrozemský, lídr ODS, Nový Jičín: “Výbory by měly zůstat tradičně finanční a kontrolní, a dále osadní výbory místních částí. Pokud jde o komise, tam dochází k jedné změně, ke sloučení sociální a zdravotnické komise. Součástí koaliční smlouvy je i rozdělení předsednických postů mezi jednotlivé volební strany. Největší opoziční straně Víc pro Nový Jičín bude nabídnuta funkce předsedy kontrolního výboru a jeden post předsedy komise.”
Jaroslav Perútka, lídr KDU-ČSL, Nový Jičín: “Osobně, tím že se chci plně věnovat funkci neuvolněného místostarosty, o post předsedy osadního výboru se nebudu ucházet, ale myslím si, že je dostatek aktivních lidí a že určitě se toho někdo ujme.”

Naplnění koaliční smlouvy definitivně potvrdí ustavující zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 24. října. V reportéři budeme poté informovat o hlavních bodech programového prohlášení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy