Obyvatelé města za loňský rok vyprodukovali 3 618 tun směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku. Oproti roku 2021 je to o 134 tun méně. To je dobrý ukazatel toho, že Novojičínští více třídí, zejména bioodpad a zbytky z kuchyní.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Snižování množství směsného odpadu můžeme samozřejmě přičítat tomu, že občané více třídí, ale byli bychom rádi, kdyby se občané nadále snažili co nejvíce třídit, protože systém odpadového hospodářství města je nastaven dobře a umožňuje občanům třídit veškeré složky komunálního odpadu.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To, že se za loňský rok podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu je velmi dobrá zpráva. Věříme, že je to i díky tomu, že jsme zavedli několik opatření, která tomu napomáhají, je to například zřízení Re-use centra nebo zavedení sběru gastroodpadu. Ten gastroodpad narostl zhruba na 50 tun za ten rok, stejně tak bioodpad, který narostl na 90 tun. No ale nebylo by to možné bez spolupráce občanů, takže i jim tímto děkujeme.”
Nicméně obecně množství produkovaného odpadu celkově stále roste, a to i v součtu s tím vytříděný. Stoupá také cena za jeho svoz.
Nová legislativa navíc města a obce tlačí ke snižování skládkovaného odpadu finančními sankcemi. Limit pro letošní rok je 180 kilogramů odpadu na občana, při jeho dodržení zaplatí město za skládkování 500 korun za tunu.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Každý obyvatel města, včetně kojenců, v loňském roce vyprodukoval 200 kilogramů směsného odpadu. Což je opravdu hodně. Podle legislativy v letošním roce bychom měli každý vyhodit do směsného odpadu 180 kilogramů. V letošním roce, pokud to množství směsného odpadu překročíme, bude jeho uložení na skládku stát 1000 korun a třeba v roce 2029 to bude již 1850 korun.”
V roce 2024 to bude 1250 Kč, ovšem už jen do 170 kg odpadu na obyvatele. Hodnota tolerovaného množství se totiž bude zase naopak snižovat.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu ještě v budoucnu zavést systém door to door, což znamená, že bychom k jednotlivým domům stavěli popelnice na tříděný odpad, aby to lidé měli zase o něco blíže. A na to jsou i výrazné dotace.”
Letos město spustilo společné třídění plastů a kovů do jednoho kontejneru s odklopitelným víkem, což mimo jiné umožňuje snadnější vyhazování většího objemu.
Dále Ondřej Syrovátka naznačil i výraznější změny v nakládání s odpady. Město je akcionářem životické skládky ASOMPO, která je zase akcionářem nově vzniklé odpadové společnosti CEVYKO. Jejím úkolem je vybudovat moderní technologické zařízení pro efektivní zpracování komunálního odpadu, jehož součástí bude i moderní přetříďovací stanice.