Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští poprvé vyprodukovali méně odpadu, který skončil na skládce

Nový Jičín |

V Novém Jičíně se za loňský rok podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu. Svědčí to o zvýšené ochotě lidí více třídě. Obecně ale množství odpadu narůstá.

Obyvatelé města za loňský rok vyprodukovali 3 618 tun směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku. Oproti roku 2021 je to o 134 tun méně. To je dobrý ukazatel toho, že Novojičínští více třídí, zejména bioodpad a zbytky z kuchyní.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Snižování množství směsného odpadu můžeme samozřejmě přičítat tomu, že občané více třídí, ale byli bychom rádi, kdyby se občané nadále snažili co nejvíce třídit, protože systém odpadového hospodářství města je nastaven dobře a umožňuje občanům třídit veškeré složky komunálního odpadu.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To, že se za loňský rok podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu je velmi dobrá zpráva. Věříme, že je to i díky tomu, že jsme zavedli několik opatření, která tomu napomáhají, je to například zřízení Re-use centra nebo zavedení sběru gastroodpadu. Ten gastroodpad narostl zhruba na 50 tun za ten rok, stejně tak bioodpad, který narostl na 90 tun. No ale nebylo by to možné bez spolupráce občanů, takže i jim tímto děkujeme.”

Nicméně obecně množství produkovaného odpadu celkově stále roste, a to i v součtu s tím vytříděný. Stoupá také cena za jeho svoz.

Nová legislativa navíc města a obce tlačí ke snižování skládkovaného odpadu finančními sankcemi. Limit pro letošní rok je 180 kilogramů odpadu na občana, při jeho dodržení zaplatí město za skládkování 500 korun za tunu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Každý obyvatel města, včetně kojenců, v loňském roce vyprodukoval 200 kilogramů směsného odpadu. Což je opravdu hodně. Podle legislativy v letošním roce bychom měli každý vyhodit do směsného odpadu 180 kilogramů. V letošním roce, pokud to množství směsného odpadu překročíme, bude jeho uložení na skládku stát 1000 korun a třeba v roce 2029 to bude již 1850 korun.”

V roce 2024 to bude 1250 Kč, ovšem už jen do 170 kg odpadu na obyvatele. Hodnota tolerovaného množství se totiž bude zase naopak snižovat.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu ještě v budoucnu zavést systém door to door, což znamená, že bychom k jednotlivým domům stavěli popelnice na tříděný odpad, aby to lidé měli zase o něco blíže. A na to jsou i výrazné dotace.”

Letos město spustilo společné třídění plastů a kovů do jednoho kontejneru s odklopitelným víkem, což mimo jiné umožňuje snadnější vyhazování většího objemu.

Dále Ondřej Syrovátka naznačil i výraznější změny v nakládání s odpady. Město je akcionářem životické skládky ASOMPO, která je zase akcionářem nově vzniklé odpadové společnosti CEVYKO. Jejím úkolem je vybudovat moderní technologické zařízení pro efektivní zpracování komunálního odpadu, jehož součástí bude i moderní přetříďovací stanice.

Nahlásit chybu


K tématu

Nový Jičín začne budovat podzemní kontejnery, příští rok plánuje první čtyři stanoviště

2. listopadu 2023 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín chce na svém území postupně zavádět podzemní a polopodzemní kontejnery. Slibuje si od toho větší efektivitu vývozu odpadu a zlepšení estetiky veřejných prostranství. První čtyři vybuduje v příštím roce.

Novojičíňáci se k městu vyjádřili na Veřejném fóru, prioritou je zatím úprava parku u spořitelny

17. dubna 2023 8:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

V Novém Jičíně se konal pátý ročník Veřejného fóra. Lidé mohli se zástupci radnice diskutovat o rozvoji města a navrhovat témata ke zlepšení života. Nejvíce hlasů přímo na diskuzní akci získala úprava parku u České spořitelny.

Prioritou Veřejného fóra je úprava parku u spořitelny, rozhodovat bude dále elektronická anketa

17. dubna 2023 16:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se pátý ročník Veřejného fóra. Lidé mohli opět se zástupci radnice diskutovat o rozvoji města a navrhovat témata ke zlepšení života. Nejvíce hlasů přímo na diskuzní akci získala úprava parku u České spořitelny.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

11. dubna 2024 13:50 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Do tanečních nechodí, ale kolonu si užili v největším sále v Novém Jičíně

Žáci novojičínského odborného učiliště a praktická školy, kteří se potýkají s lehčím a středním mentálním postižením, nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Výtvarnou rozmanitost Fokusu ukazuje výstava na Staré poště

V galerii na Staré poště probíhá výstava Střediska volného času Fokus. Výjimečná je tím, že kromě prací dětí na ni představují svá díla také jejich lektorky z výtvarných kroužků.

Přijímačky na Sjednocení připravili tak, jako by to bylo doopravdy

11. dubna 2024 12:40 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Na základní škole Sjednocení si mohli deváťáci vyzkoušet, jak to bude za pár dní vypadat během přijímacích zkoušek. Škola jim přijímací řízení nasimulovala nejen připravenými testy, ale i celým organizačním postupem.

Novojičínští poprvé vyprodukovali méně odpadu, který skončil na skládce
Vydáno 14. července 2023 7:44, Nový Jičín, Petra Dorazilová
V Novém Jičíně se za loňský rok podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu. Svědčí to o zvýšené ochotě lidí více třídě. Obecně ale množství odpadu narůstá.

Obyvatelé města za loňský rok vyprodukovali 3 618 tun směsného komunálního odpadu, který se vyváží na skládku. Oproti roku 2021 je to o 134 tun méně. To je dobrý ukazatel toho, že Novojičínští více třídí, zejména bioodpad a zbytky z kuchyní.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Snižování množství směsného odpadu můžeme samozřejmě přičítat tomu, že občané více třídí, ale byli bychom rádi, kdyby se občané nadále snažili co nejvíce třídit, protože systém odpadového hospodářství města je nastaven dobře a umožňuje občanům třídit veškeré složky komunálního odpadu.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “To, že se za loňský rok podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu je velmi dobrá zpráva. Věříme, že je to i díky tomu, že jsme zavedli několik opatření, která tomu napomáhají, je to například zřízení Re-use centra nebo zavedení sběru gastroodpadu. Ten gastroodpad narostl zhruba na 50 tun za ten rok, stejně tak bioodpad, který narostl na 90 tun. No ale nebylo by to možné bez spolupráce občanů, takže i jim tímto děkujeme.”

Nicméně obecně množství produkovaného odpadu celkově stále roste, a to i v součtu s tím vytříděný. Stoupá také cena za jeho svoz.

Nová legislativa navíc města a obce tlačí ke snižování skládkovaného odpadu finančními sankcemi. Limit pro letošní rok je 180 kilogramů odpadu na občana, při jeho dodržení zaplatí město za skládkování 500 korun za tunu.

Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Každý obyvatel města, včetně kojenců, v loňském roce vyprodukoval 200 kilogramů směsného odpadu. Což je opravdu hodně. Podle legislativy v letošním roce bychom měli každý vyhodit do směsného odpadu 180 kilogramů. V letošním roce, pokud to množství směsného odpadu překročíme, bude jeho uložení na skládku stát 1000 korun a třeba v roce 2029 to bude již 1850 korun.”

V roce 2024 to bude 1250 Kč, ovšem už jen do 170 kg odpadu na obyvatele. Hodnota tolerovaného množství se totiž bude zase naopak snižovat.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu ještě v budoucnu zavést systém door to door, což znamená, že bychom k jednotlivým domům stavěli popelnice na tříděný odpad, aby to lidé měli zase o něco blíže. A na to jsou i výrazné dotace.”

Letos město spustilo společné třídění plastů a kovů do jednoho kontejneru s odklopitelným víkem, což mimo jiné umožňuje snadnější vyhazování většího objemu.

Dále Ondřej Syrovátka naznačil i výraznější změny v nakládání s odpady. Město je akcionářem životické skládky ASOMPO, která je zase akcionářem nově vzniklé odpadové společnosti CEVYKO. Jejím úkolem je vybudovat moderní technologické zařízení pro efektivní zpracování komunálního odpadu, jehož součástí bude i moderní přetříďovací stanice.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000038134/novojicinsti-poprve-vyprodukovali-mene-odpadu-ktery-skoncil-na-skladce