Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Na Dolní bráně se konala sousedská slavnost Zažít Nový Jičín jinak

Nový Jičín se díky dobrovolníkům zapojil do celorepublikového festivalu Zažít město jinak. Sousedská slavnost se odehrála na prostranství u Dolní brány, náplň programu si obyvatelé vytvořili sami.

Zažít město jinak, to jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Novojičínští se k tomuto celorepublikovému festivalu připojili letos podruhé, slavnost uspořádali na prostranství na ulici Dolní brána.

Lucie Jančařiková, spoluorganizátorka akce: “Ten nápad jsem měla já s tím, že o této akci už vím několik let, že se koná v rámci celé České republiky. Koná se rámci Evropského týdne mobility, kdy touto akcí ožívají ve městech různé lokality. Organizátoři se snaží vdechnout život ulicím a jakoby vrátit ty ulice těm lidem. Takovým způsobem jsem se o tom dozvěděla, že ta akce je. Líbila se mi to, takže od myšlenky už byl jen kousek k činům. Oslovila jsem známé, kamarádky, i prostřednictvím facebooku jsme se daly dohromady, je nás deset žen a podařilo se nám udělat už podruhé tuto akci.”

Tento festival je tedy založena na dobrovolnickém nadšení. Cílem je podpořit vzájemné setkávání lidí nebo i různých spolků a ukázat jejich um, podnikavost a kreativita. Vystoupily tu například i místní kapely Fčil aTu, Ta Hakuna nebo duo MoKa, a také různé taneční skupiny, třeba ze základní umělecké školy.

Martin Vitko, Klub rodáků a přátel města: “My jsme se s kolegy rozhodli zažít ten Nový Jičín jiným způsobem v tom smyslu, že nabídneme lidem komentované prohlídky městem, ať už po smutnějších tragičtějších událostech, které ten život přináší, nebo kolem pamětních desek významných osobností nebo z hlediska historické architektury Nového Jičína. Já jsme tedy rozhodl pro takovou temnější nebo smutnější historii, ať už v souvislosti s druhou světovou válkou, tragédií židovského obyvatelstva, ale i letecké katastrofy, vraždy a popravy, které se děly v místě bývalé věznice, která tu stála.”
Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “My už jsme byli loni zůčasněni na této akci, velice se nám líbila, tak jsme se rozhodli že do toho půjdeme i letos. Myslím si, že je to i fajn dát o sobě takhle touto cestou vědět.”
Jan Plášil, Klub vojenské historie FENIX: “Tuto akci jsme rádi využili, chceme prezentovat náš klub vojenské historie, že tedy děláme historii od roku 1900. Z historických zbraní jsem vzali kuličkovou MP40, vojenskou helmu, která se používala v roce 1940, originál batoh nebo ešus, ze kterého se jedlo.”

  Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto opravdu není akce města, ale organizují ji sami Novojičíňáci pro Novojičíňáky, a to je na tom velmi pěkné, dneska je taková doba, že hodně lidí si stěžuje, že město mělo udělat tamto a tamto, a že by mělo udělat nějakou další akci. Ale tady opravdu si lidé řekli, co my můžeme udělat pro město. A i proto, že se nám to líbí, tak jsem se rozhodli to jako město podpořit, alespoň tím, že jsme zajistili skrze městské kulturní středisko stavbu pódia a další drobnosti. Věřím tomu, že ta akce se vydaří, že lidé zjistí, že když si udělají sami něco pro sebe, tak z toho mají o to větší radost.”

  V rámci doprovodného programu si lidé na Dolní bráně mohli zahrát šachy s velmistrem Jánem Markošem, navštívit čajovnu, pro děti byl připraven kurz angličtiny, malování na obličej, výtvarné a taneční dílny a mnoho dalšího.

  Nahlásit chybu


  K tématu
  VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
  Kopřivnice
  od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

  Detail

  Ministerstvo obrany - Vojenské zařízení 5512
  Hostašovice
  od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

  Detail

  ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
  Nový Jičín
  od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

  Detail