Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na dotační programy půjde v příštím roce 36 milionů korun

Zastupitelé města odsouhlasili částku, kterou v rozpočtu na příští rok podpoří činnost sportovních klubů, kulturních organizací, a také například sociální oblast. Vyčlení na ně téměř 36 milionů korun.

Vyhlášení dotačních programů pro rok 2024 schválili zastupitelé až na zářijové schůzi, obvykle se tak děje už na jednání v červnu. Letos ovšem došlo v těchto dotačních titulech ke změnám, a to nejen v názvech.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Více jak půl roku úředníci a vedení města měnili koncept a systém dotačních titulů. Naší primární snahou bylo zjednodušit tento celkový systém, takže žadatele místo čtyř dokumentů dnes zajímají pouze dokumenty dva, a to samotná smlouva a druhý dokument, ten schvalovalo zastupitelstvo města, jsou samotné programy. Co se týče samotného systému, snahou města je jasně specifikovat uznatelné a neuznatelné náklady.”
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Každý program má teď svůj samostatný dokument, tak, aby ten žadatel měl jednodušší práci s vyhledáváním, čili nemusí nakukovat do několika dokumentů. I z toho důvodu je ten termín letos posunut, žádat bude možné mezi 12. a 22. říjnem. Nicméně již teď po schválením zastupitelem jsou vlastně ty dokumenty k dispozici, takže občané do nich mohou nahlédnout, aby v době, kdy bude v říjnu vyhrazen ten prostor na žádost dotace, tak aby na to byli připraveni a mohli si zažádat.”

Podpořit činnost sportovních klubů a oddílů, kulturních a volnočasových organizací a spolků, a také například sociálních organizací se město rozhodlo částkou téměř 36 milionů korun, ta bude navržena do rozpočtu na příští rok.

Jiří Klein (SOCDEM), zastupitel Nového Jičína: “My jsme především velmi rádi za to, že ta částka byla navýšena. My vždy budeme podporovat, aby novojičínské spolky a kluby byly podporovány co možná nejvíce, a samozřejmě také máme radost z toho, že se radnice snaží snížit administrativu a byrokracii, co se týká těchto dotací, protože to byl často kámen úrazu a mnoho lidí to také mohlo odradit od toho, aby vůbec čerpali tyto dotace.”

Jen pro srovnání v letošním roce šlo na programové dotace 30, 8 milionů, v roce 2022 to bylo necelých 26 milionů.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče celoroční činnosti sociálních služeb, tak se jedná o 8 milionů 300 tisíc korun. Dále byly schváleny programy, co se týče hospicové péče, co se týče dobrovolnictví, na podzim bude vyhlášen ještě jeden program, co se týče odvětví sociálních věcí.”

Vůbec nejvyšší částka jde z tohoto dotačního balíku na sport, a to téměř 21 milionů korun, na podporu kultury směřuje 1 milion 700 tisíc korun a například na volnočasové aktivity 1 milion 400 tisíc.

Programy na podporu životního prostředí se schvalují ex post, jsou tedy poskytovány dodatečně, a budou se schvalovat ve druhé polovině příštího roku. Spadají zde domácí čistírny odpadních vod a retenční nádrže.

Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail