Zájem o brigádu pořádanou novojičínskou radnicí, odborem životního prostředí, projevil letos zhruba dvojnásobný počet studentů, než je kapacita možných osmi týdenních turnusů. Šanci vydělat si peníze díky projektu Zelené město dostane v létě zhruba 55 mladých lidí starších 16 let s bydlištěm v Novém Jičíně.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Studenti jsou rozděleni na provozech technických služeb podle potřeby. Takže velká skupina pracuje na úseku veřejné zeleně, pár studentů pracuje na hřbitově a pak po dvou, třech studentech je přiděleno na úsek komunikace a úsek odpadové hospodářství.”
Studenti tak v rámci letní brigády pomáhají pracovníkům technických služeb třeba s úklidem dětských hřišť, separačního dvora, s nátěrovými pracemi, ale nejvíce jsou vidět v městské zeleni, kde je potřeba vyplést velké množství záhonů. V červenci to bylo především v Lesoparku Skalky.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Momentálně je prováděno pletí porostů rododendronů v části lesoparku nad Hückelovými vilami.”
Beáta Adámková, brigádnice Zeleného města: “Jsem na této brigádě poprvé, jinde jsem nehledala, přihlásila jsem se tady. Byli jsme ve lesoparku pod Skalkama a tam jsme pleli mezi levandulemi.”
Kristýna Rýdlová, brigádnice Zeleného města: “Na mě to vyskočilo na Facebooku a přišlo mi to napoprvé jako dobrá příležitost, protože jsem na brigádě poprvé, takže jsem podala přihlášku a čekala jsem, jestli se dostanu nebo ne.”
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Činnosti, které studenti s našimi kmenovými pracovníky provádějí, jsou čistě údržbové práce. U pletí je opravdu zapotřebí každé ruky, odstraňují se náletoviny, odstraňují se plevele, tady stačí, když jsou studenti poučení našimi pracovníky, tady není co zkazit.”
Studenti mohou odpracovat minimálně pět a maximálně deset dní, tedy jeden nebo dva turnusy. Pracovní doba je šestihodinová a odměna činí 115 korun na hodinu.