Do archivu - přiznejme si - jen tak někdo nezajde. V minulých dnech k tomu ale byl skvělý důvod. Otevřené byly i depozitáře, kde se mezi obří řadou regálů a historických materiálů pohybují jen archiváři. Množství dokumentů měří v běžných metrech, což je asi jedna police - těch je v Novém Jičíně zhruba 5 a půl kilometru - to kdybychom je postavili vedle sebe.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Nejzásadnějším úkolem každého archiváře je především pečovat o ten odkaz těch našich prapředků, to znamená, že zabezpečit, aby ty archiválie žily jak v bavlnce. Což tedy díky tomu, že se po roce 1990 podařilo dobře vyřešit prostorovou situaci v Moravskoslezkém kraji, tak ty archiválie opravdu mohou odpočívat jak v bavlnce. Mají přednost i před archiváři, protože jsou nejdůležitější z jednoduchého důvodu, aby když už je tady máme, tak aby ještě 100, 200, 300 let tady zůstaly a mohly podávat svědectví o historii regionu, okresu, města, kraje."
Našli byste tady naprosto běžné dokumenty jako noviny, kroniky, protokoly městských úřadů, ale i historické klenoty. V tomto obrovském množství je naprostá nutnost mít systém a pořádek. Což se daří i díky postupné digitalizaci a novým technologiím v archivech.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Pochopitelně jako v každém archivu jsou nejcennější ty nejstarší písemnosti, to znamená pergameny, pergamenové listiny. Ta nejstarší se týká Bílovce, která je uložená u nás, v okresním archivu. Protože nejstarší listina, která se týká našeho regionu, ta je z roku 1293, není uložena ve zdejším archivu, ale brž ve sbírkách Moravského zemského archivu v Brně. Nový Jičín samotný jako město, bohužel, nejcennější věci buď shořely při tom požáru 1503 nebo při dalších požárech. A co neshořelo, tak to ještě doktor Bek, když dělal ty první dějiny města a měl ty písemnosti při sobě, tak se s nimi nemohl rozloučit, tak také mnohé nejsou k nalezení."
Do archivu kromě badatelů přicházejí i úředníci nebo občané pro různá potvrzení o zaměstnáních a studiu v minulosti. Archivní opisy pomáhají často při sporech a vypořádání pozůstalostí.
Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "My jsme tady v tom zemském archivu Opava, tedy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to se musím pochlubit, vpřed před tou zbývající částí republiky. Protože my už ty nejstarší matriky máme v elektronické podobě. Takže badatel může studovat své kořeny i třeba v jedenáct hodin večer při internetu a počítači. Což mnozí využívají."
Při otevřených dnech je v archivu většina návštěvníků poprvé a jsou překvapeni. anketa - návštěvníci archivu Pro žáky základních škol pracovníci archivu přichystali i doprovodný program.
Petra Martínková, Státní okresní archiv Nový Jičín: "My jsme chtěli pro děti připravit něco zajímavého, aby se sem těšily a odnesly si nějakou vzpomínku. Protože kolikrát, když vidí ty regály, tak jim to nic neřekne. Tak jsme si říkali, že zajímavá by mohla být heraldika. Na chodbě jsme už ve vestibulu připravili znak měst a obcí, pro inspiraci, aby děti věděly, jak to vypadá. A tady buď mají různé vzory a nebo si můžou podle fantazie vymyslet svůj vlastní erb."
Archivy jsou, jak říká i motto letošní akce křižovatkami mezi minulostí a přítomností. Otevřeny byly i v Opavě, Frýdku-Místku, Ostravě a na dalších místech. Pokud jste návštěvu letos nestihli, do příštího roku můžete v archivu brouzdat i v teple domova na stránce www.archives.cz