Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodní den archivů v Novém Jičíně

Nový Jičín |

Od roku 2008 slaví všichni archiváři a badatelé Mezinárodní den archivů. Ten připadl letos na sobotu 9. června. Většina archivů v kraji už ale otevřela dříve. Zájemci se mohli podívat do depozitářů nebo vidět historické listiny. K tomuto mezinárodnímu dni se samozřejmě připojil Státní okresní archiv v Novém Jičíně.

Do archivu - přiznejme si - jen tak někdo nezajde. V minulých dnech k tomu ale byl skvělý důvod. Otevřené byly i depozitáře, kde se mezi obří řadou regálů a historických materiálů pohybují jen archiváři. Množství dokumentů měří v běžných metrech, což je asi jedna police - těch je v Novém Jičíně zhruba 5 a půl kilometru - to kdybychom je postavili vedle sebe.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Nejzásadnějším úkolem každého archiváře je především pečovat o ten odkaz těch našich prapředků, to znamená, že zabezpečit, aby ty archiválie žily jak v bavlnce. Což tedy díky tomu, že se po roce 1990 podařilo dobře vyřešit prostorovou situaci v Moravskoslezkém kraji, tak ty archiválie opravdu mohou odpočívat jak v bavlnce. Mají přednost i před archiváři, protože jsou nejdůležitější z jednoduchého důvodu, aby když už je tady máme, tak aby ještě 100, 200, 300 let tady zůstaly a mohly podávat svědectví o historii regionu, okresu, města, kraje."

Našli byste tady naprosto běžné dokumenty jako noviny, kroniky, protokoly městských úřadů, ale i historické klenoty. V tomto obrovském množství je naprostá nutnost mít systém a pořádek. Což se daří i díky postupné digitalizaci a novým technologiím v archivech.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Pochopitelně jako v každém archivu jsou nejcennější ty nejstarší písemnosti, to znamená pergameny, pergamenové listiny. Ta nejstarší se týká Bílovce, která je uložená u nás, v okresním archivu. Protože nejstarší listina, která se týká našeho regionu, ta je z roku 1293, není uložena ve zdejším archivu, ale brž ve sbírkách Moravského zemského archivu v Brně. Nový Jičín samotný jako město, bohužel, nejcennější věci buď shořely při tom požáru 1503 nebo při dalších požárech. A co neshořelo, tak to ještě doktor Bek, když dělal ty první dějiny města a měl ty písemnosti při sobě, tak se s nimi nemohl rozloučit, tak také mnohé nejsou k nalezení."

Do archivu kromě badatelů přicházejí i úředníci nebo občané pro různá potvrzení o zaměstnáních a studiu v minulosti. Archivní opisy pomáhají často při sporech a vypořádání pozůstalostí.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "My jsme tady v tom zemském archivu Opava, tedy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to se musím pochlubit, vpřed před tou zbývající částí republiky. Protože my už ty nejstarší matriky máme v elektronické podobě. Takže badatel může studovat své kořeny i třeba v jedenáct hodin večer při internetu a počítači. Což mnozí využívají."

Při otevřených dnech je v archivu většina návštěvníků poprvé a jsou překvapeni. anketa - návštěvníci archivu Pro žáky základních škol pracovníci archivu přichystali i doprovodný program.

Petra Martínková, Státní okresní archiv Nový Jičín: "My jsme chtěli pro děti připravit něco zajímavého, aby se sem těšily a odnesly si nějakou vzpomínku. Protože kolikrát, když vidí ty regály, tak jim to nic neřekne. Tak jsme si říkali, že zajímavá by mohla být heraldika. Na chodbě jsme už ve vestibulu připravili znak měst a obcí, pro inspiraci, aby děti věděly, jak to vypadá. A tady buď mají různé vzory a nebo si můžou podle fantazie vymyslet svůj vlastní erb."

Archivy jsou, jak říká i motto letošní akce křižovatkami mezi minulostí a přítomností. Otevřeny byly i v Opavě, Frýdku-Místku, Ostravě a na dalších místech. Pokud jste návštěvu letos nestihli, do příštího roku můžete v archivu brouzdat i v teple domova na stránce www.archives.cz

Nahlásit chybu


V Opavě slavnostně pokřtili knihu Knížata z Lichtenštejna, páni země opavské a krnovské

Dnes 11:49 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě spatřila světlo světa nová kniha Knížata z Lichtenštejna, páni země opavské a krnovské. Slavnostně byla pokřtěna v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea.

Frýdlantští zahájili advent vánočním jarmarkem a rozsvícením stromu

Adventní období zahájili ve Frýdlantě nad Ostravicí tradičním vánočním jarmarkem u Kulturního centra. Venku i uvnitř vystupovaly místní děti, které si mohly vyrobit vánoční přání a také poslat dopis Ježíškovi. Ve finále lidé společně odpočítali rozsvícení vánočního stromu.

Na D1 u Studénky řidič dodávky nezvládl řízení, srazila se čtyři auta, pět lidí zraněno

Dnes 12:34, vydáno včera 20:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na dálnici D1 ve směru na Polsko se na 336. kilometru za sjezdem na Studénku srazila čtyři vozidla, zranilo se pět lidí. Úsek je uzavřen, objízdná trasa vede přes Bílovec. K nehodě došlo v místě před zúžením vozovky.

Muzeum trojmezí v Jablunkově zve na výstavu o zvířatech ve vojenské službě

Muzeum trojmezí v centru Jablunkova připravilo pro své návštěvníky zajímavou výstavu se zvířecí tématikou. Vedle stálé interaktivní expozice nyní muzeum zve na výstavu o zvířatech, která se uplatnila ve vojenské službě.

Novojičínská kultura chce lépe komunikovat, ukázala novou identitu

Novojičínské městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry své vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň i Klub Galerka.

Centrum pro rodinu a sociální péči připravilo benefici na podporu handicapovaných

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě připravilo další ročník benefiční akce Světlo mladým s handicapem. Lidé mohou zakoupením minisvítilen podpořit sociálně aktivizační službu Brána, která pomáhá právě handicapovaným.

Dvě školy z ČR zažily projektový den s Armádou ČR, jednou z nich byla SŠTaS Karviná

Žáci Střední školy techniky a služeb zažili velký projektový den s vojáky Armády České republiky. Ti je seznámili nejen se svou technikou, ale i s koncepcí POKOS, čili s přípravou občanů k obraně státu.

Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

28. listopadu 2024 10:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

28. listopadu 2024 9:30 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Slezskoostravská galerie láká na propracované kompozice Ivana Titora, výstava přiblíží i jeho život

Autoportréty i abstraktní kompozice lákají milovníky umění na novou výstavu Ivana Titora. V Ostravě vystavuje autor ve velkém po více než patnácti letech a jeho obrazy zaujmou nevšedními náměty i precizním zpracováním. K vidění budou do poloviny ledna.

Technické služby mají na úklid dvě nová auta, nahradila dvacet let staré vozy

Technické služby města pořídily nové úklidové stroje za 14 milionů korun. Ty nahradily poruchové vozy staré i více než dvacet let. Poslouží už i teď v zimní údržbě chodníků a komunikací.

BEZ KOMENTÁŘE: Lampionové průvody ve Studénce

Studénecké děti si letos mohly užít lampionové průvody hned dva. O několik dní dříve, než rodinné centrum, jej poprvé pořádali také dobrovolní hasiči.

Kulturní středisko představilo nový vizuální styl, chce být pro lidi přehlednější

Městské kulturní středisko vstoupilo do nové éry vizuální identity. Představilo jednotný grafický styl, který je prvním krokem celkové moderní komunikace. Změna zahrnuje knihovnu, kino, výstavní síň a klub Galerka.

Hasiči při práci s dětmi kladou důraz na zdravovědu

Malí hasiči z jednotky Studénka-město se zdokonalovali v disciplínách, které jsou předmětem požárních soutěží. Kromě hasičských dovedností kladli důraz na základy první pomoci.

Dobrovolní studénečtí hasiči učí děti zvládat krizové situace

28. listopadu 2024 12:00 | Studénka | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Malí hasiči z jednotky Studénka-město se zdokonalovali v disciplínách, které jsou předmětem požárních soutěží. Kromě hasičských dovedností kladli důraz na základy první pomoci

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

28. listopadu 2024 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

Mezinárodní den archivů v Novém Jičíně
Vydáno 12. června 2012 0:00, Nový Jičín, Lukáš Zavadil
Od roku 2008 slaví všichni archiváři a badatelé Mezinárodní den archivů. Ten připadl letos na sobotu 9. června. Většina archivů v kraji už ale otevřela dříve. Zájemci se mohli podívat do depozitářů nebo vidět historické listiny. K tomuto mezinárodnímu dni se samozřejmě připojil Státní okresní archiv v Novém Jičíně.

Do archivu - přiznejme si - jen tak někdo nezajde. V minulých dnech k tomu ale byl skvělý důvod. Otevřené byly i depozitáře, kde se mezi obří řadou regálů a historických materiálů pohybují jen archiváři. Množství dokumentů měří v běžných metrech, což je asi jedna police - těch je v Novém Jičíně zhruba 5 a půl kilometru - to kdybychom je postavili vedle sebe.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Nejzásadnějším úkolem každého archiváře je především pečovat o ten odkaz těch našich prapředků, to znamená, že zabezpečit, aby ty archiválie žily jak v bavlnce. Což tedy díky tomu, že se po roce 1990 podařilo dobře vyřešit prostorovou situaci v Moravskoslezkém kraji, tak ty archiválie opravdu mohou odpočívat jak v bavlnce. Mají přednost i před archiváři, protože jsou nejdůležitější z jednoduchého důvodu, aby když už je tady máme, tak aby ještě 100, 200, 300 let tady zůstaly a mohly podávat svědectví o historii regionu, okresu, města, kraje."

Našli byste tady naprosto běžné dokumenty jako noviny, kroniky, protokoly městských úřadů, ale i historické klenoty. V tomto obrovském množství je naprostá nutnost mít systém a pořádek. Což se daří i díky postupné digitalizaci a novým technologiím v archivech.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "Pochopitelně jako v každém archivu jsou nejcennější ty nejstarší písemnosti, to znamená pergameny, pergamenové listiny. Ta nejstarší se týká Bílovce, která je uložená u nás, v okresním archivu. Protože nejstarší listina, která se týká našeho regionu, ta je z roku 1293, není uložena ve zdejším archivu, ale brž ve sbírkách Moravského zemského archivu v Brně. Nový Jičín samotný jako město, bohužel, nejcennější věci buď shořely při tom požáru 1503 nebo při dalších požárech. A co neshořelo, tak to ještě doktor Bek, když dělal ty první dějiny města a měl ty písemnosti při sobě, tak se s nimi nemohl rozloučit, tak také mnohé nejsou k nalezení."

Do archivu kromě badatelů přicházejí i úředníci nebo občané pro různá potvrzení o zaměstnáních a studiu v minulosti. Archivní opisy pomáhají často při sporech a vypořádání pozůstalostí.

Karel Chobot, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín: "My jsme tady v tom zemském archivu Opava, tedy v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, a to se musím pochlubit, vpřed před tou zbývající částí republiky. Protože my už ty nejstarší matriky máme v elektronické podobě. Takže badatel může studovat své kořeny i třeba v jedenáct hodin večer při internetu a počítači. Což mnozí využívají."

Při otevřených dnech je v archivu většina návštěvníků poprvé a jsou překvapeni. anketa - návštěvníci archivu Pro žáky základních škol pracovníci archivu přichystali i doprovodný program.

Petra Martínková, Státní okresní archiv Nový Jičín: "My jsme chtěli pro děti připravit něco zajímavého, aby se sem těšily a odnesly si nějakou vzpomínku. Protože kolikrát, když vidí ty regály, tak jim to nic neřekne. Tak jsme si říkali, že zajímavá by mohla být heraldika. Na chodbě jsme už ve vestibulu připravili znak měst a obcí, pro inspiraci, aby děti věděly, jak to vypadá. A tady buď mají různé vzory a nebo si můžou podle fantazie vymyslet svůj vlastní erb."

Archivy jsou, jak říká i motto letošní akce křižovatkami mezi minulostí a přítomností. Otevřeny byly i v Opavě, Frýdku-Místku, Ostravě a na dalších místech. Pokud jste návštěvu letos nestihli, do příštího roku můžete v archivu brouzdat i v teple domova na stránce www.archives.cz

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11845/mezinarodni-den-archivu-v-novem-jicine